لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

نتیجه تحقیقات اسرائیل: شیرین ابوعاقله احتمالا «غیرعمد» هدف قرار گرفت


نمایشگاه هنری گرامی‌داشت شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی الجزیره، در شهر جنین در کرانه باختری رود اردن - ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
نمایشگاه هنری گرامی‌داشت شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی الجزیره، در شهر جنین در کرانه باختری رود اردن - ۲۸ خرداد ۱۴۰۱

ارتش اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد تحقیقات پیرامون قتل شیرین ابوعاقله، گزارشگر شبکه الجزیره، نشان می‌دهد وی به احتمال زیاد به صورت غیرعمد به ضرب گلوله یک سرباز اسرائیلی کشته شده است.

ابوعاقله، شهروند آمریکایی-فلسطینی، در یازدهم مه گذشته حین پوشش خبری عملیات نظامی اسرائیل در شهر جنین در کرانه باختری رود اردن در شرایطی بحث برانگیز به ضرب گلوله کشته شد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد سربازانش که از همه سو هدف تیراندازی شدید قرار گرفته بودند، به سوی محلی در فاصله ۲۰۰ متری‌شان - جایی که ابوعاقله ایستاده بود - بدون آن که از هویت او آگاهی شوند، تیراندازی متقابل کردند.

هرچند شماری از شاهدان عینی این روایت را رد کرده‌اند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشی در ماه ژوئن گذشته تصریح کرد که شیرین ابوعاقله به دلیل داشتن کلاه ویژه‌ و جلیقه مشخصش با نشان مطبوعاتی کاملاً قابل شناسایی بود.

سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز گفته است همه شواهد و واقعیات و تحقیقات ثابت می‌کند که اسرائیل عامل قتل بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی در ماه ژوئیه نتیجه‌گیری کرد که این گزارشگر احتمالاً بر اثر تیراندازی از سمت مواضع اسرائیلی کشته شد، ولی مدارکی دال بر عمدی بودن این قتل در دست نیست.

مرگ خانم ابوعاقله که یکی از شاخص‌ترین چهره‌ها در پوشش خبری درگیری‌های اسرائیل و فلسطینیان بود با واکنش‌های شدیدی در سراسر جهان رو‌به‌رو شد.

XS
SM
MD
LG