لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

وزیر دفاع اسرائیل برای تقویت روابط راهبردی به جمهوری آذربایجان سفر می‌کند


یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، عصر چهارشنبه ۲۱ تیرماه، در یک سفر رسمی به باکو، پایتخت آذربایجان می‌رود.

در همین راستا وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هدف از این سفر، تقویت روابط راهبردی بین کشورها، تقویت همکاری‌های سیاسی و گسترش روابط امنیتی - فناوری بین دو کشور است.»

به گزارش شبکه آی ۲۴، بر اساس این بیانیه انتظار می‌رود گالانت در دیدار با همکاران خود، «راه‌های تقویت ثبات منطقه‌ای» را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

وزیر دفاع اسرائیل در این سفر که تا روز جمعه ادامه خواهد داشت، با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، ژنرال ذاکر حسن‌اف، همتای آذربایجانی خود و دیگر مقامات ارشد امنیتی این کشور دیدار خواهد کرد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل نیز اوایل ماه مه از این کشور بازدید کرد و با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان در مورد گسترش همکاری‌ها و تهدیدهای ایران، گفت‌وگو کرد.

سفر گالانت به این کشور در راستای تقویت روابط اسرائیل و آذربایجان در شرایطی صورت می‌گیرد که مناسبات ایران و آذربایجان در چند ماه اخیر تیره است و از زمانی که یک مرد مسلح ایرانی با ورود به سفارت آذربایجان در تهران، رئیس تیم حفاظتی سفارت را به قتل رساند، وخامت روابط به تنش منجر شد.

باکو مدعی است سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی پشت این حمله بوده است. اما تهران این موضوع را رد می‌کند.

پس از آن، ایران در ماه مه سال جاری چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان را اخراج کرد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که این اقدام «در پاسخ» به اخراج کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در باکو و در ماه آوریل، بوده است.

در این حال، افزایش روابط اسرائيل و جمهوری آذربایجان بر سطح تنش میان تهران و باکو افزوده است.

مرز ایران با آذربایجان حدود ۱۶۰ کیلومتر از پایتخت باکو فاصله دارد.

XS
SM
MD
LG