لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

جان کری چهارشنبه رهسپار رام الله می شود


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، طی سفر این هفته خود به خاورمیانه، چارچوبی را برای مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان پیشنهاد می کند.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت که این چارچوب پیشنهادی با هدف آن ارائه می شود که تمامی مسائل اصلی مورد اختلاف میان دو طرف را در برگیرد.

وی افزود که آقای کری با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار و گفت و گو می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرده است. در پی وقفه ای سه ساله، مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ از سر گرفته می شود.

طی مذاکرات مقدماتی، اسرائیل با آزادی زندانیان فلسطینی موافقت کرد و نخستین گروه از این زندانیان روز سه شنبه ۳۱ دسامبر آزاد شدند. فلسطینیان نیز موافقت کرده اند که پیش از برگزاری مذاکرات صلح پیش شرط توقف شهرک سازی توسط اسرائیلیان را مطرح نکنند.

جان کری روز چهارشنبه اول ژانویه آمریکا را به قصد اورشلیم ترک خواهد کرد و به رام الله در کرانه غربی رود اردن نیز سفر خواهد کرد. وزیر امور خارجه آمریکا طی سال ۲۰۱۳ چندین بار به منطقه خاورمیانه سفر کرده تا برای انجام گفت و گوهای صلح بکوشد و زمینه را برای آن فراهم کند که مذاکرات موفقی میان دو طرف انجام شود که به ایجاد چشم انداز مثبت صلح خاورمیانه کمک کند.

گفتنی است که آقای کری یکی از اولویت های سیاست خارجی خود را در مقام وزیر خارجه، پیشبرد فرایند صلح خاورمیانه می داند.
XS
SM
MD
LG