لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

نتانیاهو در مورد اظهارات جنجالی‌اش: اشتباه کردم و عذرخواهی می کنم


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه در مطلبی که در شبکه اجتماعی ایکس - توئیتر سابق - منتشر کرد، به رهبران تشکیلات اطلاعاتی این کشور حمله کرد و مدعی شد که آنها هرگز در مورد برنامه گروه فلسطینی حماس برای حمله به اسرائيل که منجر به کشته شدن حدود ۱۴۰۰ اسرائيلی شد، به او هشدار ندادند.

به گزارش رویترز، او اما سپس این اظهارات خود را پس گرفت و عذرخواهی کرد.

مطلب نتانیاهو که در ساعت ۱ بامداد روز یکشنبه به وقت محلی منتشر شد، باعث سر و صدای سیاسی زیادی شد و شکاف در کابینه جنگ نتانیاهو ایجاد کرد.

نتانیاهو به خاطر نپذیرفتن مسئولیت در مورد شکست‌های اطلاعاتی و عملیاتی حمله حماس خشم عمومی را برانگیخته است. حمله وحشیانه حماس به جنوب اسرائیل احساسات مردم این کشور را شدت جریحه‌دار کرده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

مقامات ارشد ارائيل از روسای ارتش و سرویس اطلاعات داخلی شین‌بت گرفته تا وزیر دارایی او همه به شکست اعتراف کرده‌اند، اما نتانیاهو این کار را نکرده است.

او فقط گفته است که بعد از جنگ زمان برای پرسیدن سؤالات سخت، از جمله در مورد خودش، وجود دارد

سخنگوی ارتش اسرائیل در نشست روزانه با خبرنگاران از پاسخ دادن به سوال در مورد سخنان نتانیاهو خودداری کرد و گفت: «ما اکنون در جنگ هستیم و روی جنگ تمرکز داریم.»

مقامات اسرائیلی می‌گویند که رویدادهای منتهی به حمله حماس بعدا بررسی می‌شوند و تمرکز فعلی بر درگیری است.

در پست حذف شده نتانیاهو آمده بود: «هیچ وقت و در هیچ مرحله‌ای به نخست وزیر، نتانیاهو، در مورد اهداف جنگی حماس هشدار داده نشده بود، برعکس، برآورد تقریبی همه مقامات امنیتی از جمله رئیس اطلاعات ارتش و رئیس شین بت این بود که حس بازدارندگی را حس کرده است و علاقه مند به یک توافق است.»

نتانیاهو در پست دوم در ایکس که حدود ۱۰ ساعت بعد منتشر شد نوشت: «اشتباه کردم» و اضافه کرد که که این سخنانش نباید مطرح می‌شد و «من از این بابت عذرخواهی می کنم.»

او گفت از همه روسای شاخه‌های امنیتی حمایت کامل می‌کند.

متحدان فعلی و گذشته نتانیاهو، از جمله بنی گانتز، وزیر دفاع سابق که اکنون در کابینه جنگ نتانیاهو حضور دارد، سخنان اولیه او را سرزنش کردند.

گانتز گفته بود که نتانیاهو باید حرف‌هایش را پس بگیرد و این موضوع را رها کند.

کارشناسان می‌گویند یکی از اهداف اسرائيل در یورش به غزه از بین بردن کامل حضور تشکیلاتی حماس در آن منطقه است.

XS
SM
MD
LG