لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

مذاکرات صلح خاورمیانه هفته آینده آغاز می شود


صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی ها
صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی ها
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده که مذاکرات صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها روز ۱۴ اوت در اورشلیم از سرگرفته خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه با اعلام این خبر افزود که پس از این گفتگوها در چهارشنبه هفته آینده، دور بعدی مذاکرات در اریحا، واقع در کرانه باختری رود اردن برگزار می شود. وزارت امور خارجه آمریکا همچنین تایید کرد که در گفتگوهای دو طرف، نماینده ایالات متحده، هم حضور خواهد داشت.

گفتگوهای صلح خاورمیانه پس از مدت‌ها وقفه، ماه گذشته میلادی با تلاش آمریکا در واشنگتن از سر گرفته شد. گفتگوهایی که با انتقاد رهبران حماس و همپیمانانش روبه رو شده است. روز جمعه آیت الله خامنه ای در خطبه های نماز عید فطر پیش‌بینی کرد که تنها نتیجه متصور برای مذاکرات صلح خاورمیانه عقب‌نشینی فلسطینی‌ها از حقوق خود خواهد بود. سخنان آیت الله خامنه ای بازتابی از سخنان روز قبل اسماعیل هنیه رهبر حماس بود، که خواستار پایان گفتگوهای صلح خاورمیانه شده بود. اسماعیل هنیه گفته بود: «باید به مذاکراتی که بیش از ۲۰ سال است ادامه دارد پایان داده شود. تاکنون نتیجه این گفتگوها از دست رفتن مردم ما و ساخته شدن شهرکها برای دشمن ما بوده است. یهودی سازی قدس، بازداشت فلسطینیها و کشیدن دیوار در کرانه باختری از نتایج مذاکرات است.»

دو طرف اسرائیلی و فلسطینی قرار است در مورد موضوعات مورد اختلاف از جمله بازگشت پناهجویان فلسطینی و ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری گفتگو کنند. این درحالی است که روز پنجشنبه و در آستانه دور تازه مذاکرات صلح خاورمیانه، پارلمان اسرائیل ساخت خانه های جدید در سرزمینهای فلسطینی را تأیید کرد. وزارت امور خارجه آمریکا گفته که ادامه شهرک سازی های اسرائیل را در این مناطق فاقد مشروعیت می داند و با ادامه آن مخالف است.
XS
SM
MD
LG