لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

اسرائیل چند اسیر فلسطینی را آزاد می کند


فلسطینی ها می خواهند در تعیین خطوط مرزی مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ معیار قرار گیرد اما اسرائیل می گوید هیچ پیش شرطی را نمی پذیرد

یک روز پس از آن که اسرائیل و تشکیلات فلسطینی با بازگشت به مذاکرات برای رفع اختلافات خود به توافق رسیدند، دولت اسرائیل با آزادی تعداد «محدودی» از زندانیان فلسطینی موافقت کرد.
این خبر را روز شنبه یووال استینیتس، از وزیران دولت اسرائیل اعلام کرد اما درباره تعداد این زندانیان و مشخصات دیگر آنان توضیحی نداد.

آخروقت روز جمعه، جان کری وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در امان، پایتخت اردن، از وجود برنامه ای برای آغاز مذاکرات خبر داده بود. جان کری پس از بازدید از رام الله و دیدار با محمود عباس وارد اردن شده است.

آقای کری گفت هنوز بعضی جزئیات باید معین شوند اما در صورتی که همه چیز خوب پیش برود مقام های فلسطینی و اسرائیلی برای دور اول مذاکرات در یک یا دو هفته آینده به واشنگتن سفر خواهند کرد.

بسیاری از گفت وگوهای میان دو طرف مناقشه - فلسطینی ها و اسرائیل - محرمانه بود. آقای کری گفته بود که هرچه این گفتگوها و رایزنیها محرمانه تر بماند، به نفع پیشبرد مسئله صلح است، زیرا شایعه پراکنی و گمان زنی ها کمتر می شود و طرفین را از اصل موضوع منحرف نمی کند.

فلسطینی ها از اسرائیل خواسته اند در مذاکرات مربوط به تعیین خطوط مرزی، مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ معیار قرار گیرد، امری که تا کنون از سوی اسرائیل قابل قبول نبوده است.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که دولت ائتلافی و راستگرای او شامل احزابی می شود که از شهرک سازیهای یهودی نشین حمایت می کنند گفته بود می خواهد مذاکرات صلح را هر چه زودتر و بدون پیش شرط آغاز کند.
XS
SM
MD
LG