لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

اسرائیل مجوز احداث ۲۵۰۰ واحد مسکونی جدید را صادر کرد؛ واکنش فلسطینی‌ها


اسرائیل روز سه شنبه گفت که احداث ۲۵۰۰ واحد جدید مسکونی در کرانه غربی را تایید کرده است. این گامی عمده در شهرک سازی پرمناقشه اسرائیل در کرانه باختری، تنها چند روز پس از سوگند ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا است.

گمان می شود که آقای ترامپ در قبال سیاست شهرک سازی اسرائیل مواضعی دوستانه تر نسبت به باراک اوباما اتخاذ کند. او پیشتر نیز وعده داده بود که سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم منتقل کند.

شهرک سازی در کرانه غربی و شرق اورشلیم تحت قوانین بین المللی غیرقانونی شناخته می شود و بسیاری از تحلیلگران آن را مانعی اساسی بر سر راه صلح خاورمیانه می دانند.

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه ای ضمن اعلام خبر فوق گفت که اغلب خانه های جدید در محدوده بلوک های ساختمانی در کرانه غربی خواهد بود.

حدود صد واحد مسکونی قرار است در شهرکی در بت ال در نزدیکی رام الله ساخته شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای ترامپ، دیوید فریدمن سفیر او در اسرائیل و جرد کوشنر داماد او، همگی از شهرک بیت ال حمایت کرده اند.

واکنش فلسطینی ها

صائب عریقات دبیر کل سازمان آزادیبخش فلسطین گفت اسرائیل باید بر سر گسترش شهرک سازی با اقدام جهانی مواجه شود.

وی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه افزود: «جامعۀ بین‌المللی باید برای کارهایی که اسرائیل انجام می‌دهد، فوری از آن حساب بکشد. جامعه بین الملل باید اسرائیل را مسئول کارهایش بداند.»

دبیر کل سازمان آزادی‌بخش فلسطین افزود اسرائیل با حمایت رئیس‌جمهور جدید آمریکا، جسارت بیشتری پیدا کرده است.

همچنین سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، مجوز این شهرک سازی را ضربه‌ای به تلاش‌ها برای رسیدن به صلح توصیف کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG