لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

مذاکره کنندگان اسراییلی و فلسطینی ملاقلات می کنند


مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی در تلاش برای تجدید روند صلح خاورمیانه، در نخستین دیدار رسمی در مدت ۱۵ ماه گذشته، شرکت کردند.

مقامات اردن می گویند اسحاق مولخو، مذاکره کننده اسرائیلی، و صائب عریقات همتای فلسطینی او روز سه شنبه در امان ، در حضور دیپلمات هایی از اردن و گروه چهار گانه صلح خاورمیانه، ملاقات کردند.

از زمان شکست مذاکرات صلح در سپتامبر ۲۰۱۰ بر سر اختلاف بر سر ساخت شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی فلسطینی، این نخستین تماس بین دو طرف است.

مقامات اسراییلی و فلسطینی گفته اند دیدار اخیر بمعنای تجدید رسمی مذاکرات نیست، اما می تواند فضا را برای گفت و گوهای آینده بهبود بخشد.

در پیشاپیش جلسه، محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی در تکرار موضع خود گفت پیش از ازسرگیری مذاکرات صلح، اسراییل باید دو تقاضای اصلی فلسطینیان را قبول کند: ساخت شهرک های جدید در کرانه غربی و شرق اورشلیم را متوقف سازد، و همچنین مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ را بعنوان مرز با کشور مستقل آینده فلسطینی بپذیرد.

اسراییل گفته است مذاکرات جدید صلح نباید پیش شرط داشته باشد. عباس گفت در صورتی که مذاکرات صلح تا ۲۶ ژانویه ازسرگرفته نشود، دولت او در کرانه غربی استراتژی جدیدی را بررسی می کند.

گروه چهار گانه صلح خاورمیانه، متشکل از آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل متحد، ۲۶ ژانویه ( ۶ بهمن) را بعنوان تاریخی برای ارائه پیشنهادهای اسرائیل و فلسطینی ها در باره مرزهای آینده و ترتیبات امنیتی بر اساس قرار داد صلح تعیین کرده بود.

XS
SM
MD
LG