لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۴

محمود عباس: اسراییل یک قدرت اشغالگر است


محمود عباس: اسراییل یک قدرت اشغالگر است
محمود عباس: اسراییل یک قدرت اشغالگر است

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز جمعه از سازمان ملل متحد درخواست کرد کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد.

با وجود هشدارهای آمریکا و اسراییل علیه چنین اقدامی، عباس اوراق تقاضا را پیش از سخنرانی به مجمع عمومی ارائه داد.

عباس در پی ابراز احساسات حاضران که به پا خاستند، اسراییل را یک قدرت اشغالگر نامید و گفت کنترل اسراییل بر سرزمین های فلسطینی یک سیاست اشغال استعماری است.

عباس گفت روند صلح به دلیل توسعه خانه سازی اسراییل در سرزمین ما شکست خورده است و برای فلسطینیان گرینه ای جز این که به طور یک جانبه در صدد تشکیل یک کشور برآیند باقی نگذاشته است. عباس افزود در حالی که اعراب در منطقه دمکراسی را با جنبش بهار عربی دنبال می کنند، زمان برای یک بهار فلسطینی فرا رسیده است.

اسراییل با اقدام فلسطینیان مخالف است و می گوید موجب پیشرفت صلح در خاورمیانه نمی شود. قرار است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل نیز در مجمع عمومی سخنرانی کند و به اظهارات عباس پاسخ دهد.

دولت اوباما برای جلوگیری از این اقدام، اسراییل و فلسطینیان را برای تجدید مذاکرات صلح، که یک سال پیش متوقف شد، زیر فشار گذاشته است.

عباس درخواست های پس گرفتن تقاضای شناسایی را رد کرده است.

در کرانه غربی، در آستانه ارائه درخواست رسمی محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین به سازمان ملل متحد، زد و خوردهایی درگرفت.

نیروهای اسراییل روز جمعه در پی درگیری بین فلسطینیان و ساکنان یهودی یک مرد فلسطینی را در نزدیکی نابلوس در کرانه غرب کشتند. معترضان فلسطینی در اورشلیم شرقی و در نزدیکی رام الله به سوی نیروهای اسراییلی سنگ پرتاب کردند.

اسراییل می گوید در پیشاپیش سخنرانی عباس برای پاسخ به نا آرامی احتمالی ۲۲ هزار افسر امنیتی را در سراسر کشور مستقر کرده است.

یک دستیار محمود عباس روز پنجشنبه گفت رهبر فلسطینی بر این باور است که تلاش برای عضویت در سازمان ملل متحد از مذاکرات جدی صلح با اسراییل جلوگیری نخواهد کرد.

بررسی تقاضا در شورای امنیت ممکن است هفته ها طول بکشد و فرصت بیشتری را برای دیپلماسی پیش از آن که فلسطینیان گام بعدی خود بررسی کند فراهم آورد.

XS
SM
MD
LG