لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

پیش بینی نتانیاهو درباره شکست تلاش فلسطینیان برای عضویت در سازمان ملل


پیش بینی نتانیاهو درباره شکست تلاش فلسطینیان برای عضویت در سازمان ملل
پیش بینی نتانیاهو درباره شکست تلاش فلسطینیان برای عضویت در سازمان ملل

نخست وزير اسراییل پيش بينی کرده است تلاش برای عضويت يک کشور فلسطینی در سازمان ملل متحد در اين هفته ناکام خواهد ماند.

بنجامين نتانياهو امروز، يکشنبه، به کابينه خود گفت رسيدن به صلح فقط از طریق مذاکرات مستقيم امکان پذیر است.

فلسطینیان گفته اند از شورای امنيت سازمان ملل درخواست خواهند کرد عضويت آنها را تائيد کند.

واشنگتن تهديد کرده است درخواست عضويت را، در صورتيکه به شورای امنيت سازمان ملل متحد برسد، وتو خواهد کرد.

نمایندگان گروه موسوم به چهار در روند صلح خاورميانه، شامل: آمريکا، اتحاديه اروپا، روسيه و سازمان ملل متحد امروز در نيويورک تشکيل جلسه می دهند تا آخرين تلاش ها را برای متقاعد ساختن فلسطینیان به انصراف از برنامه به رسمیت شناختن کشور فلسطینی انجام دهند.

محمود عباس رئيس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز جمعه گفت عضویت در سازمان ملل متحد حق قانونی فلسطینیان است. در همين حال آقای نتانیاهو می گويد رهبران فلسطینی دائما از مذاکره طفره رفته اند.

فلسطینیان فعلا در سازمان ملل متحد، که صحنه ابراز مخالفت اسراییل و آمريکا با اقدام های یکجانبه فلسطینی ها برای عضويت در سازمان ملل متحد به عنوان يک کشور است، به عنوان ناظر حضور دارند.

مذاکرات صلح ميان اسراییل و فلسطینی ها، که آمريکا ميانجی آن بود، از سال گذشته که دوره وقفه اسراییل برای عمليات ساختمانی یهودی نشين ها در کرانه غربی به سر رسيد، متوقف مانده است. فلسطینیان با ایجاد شهرک های یهودی نشين در مناطقی که می خواهند بخشی از کشور آتی فلسطینی باشد مخالف هستند. آقای عباس گفته است يک کشور فلسطینی بايد همان مرزهایی را داشته باشد که پيش از سال ۱۹۶۷ و کنترل اسراییل بر قلمرو فلسطينی ها برقرار بود.

در همين حال مقام های آمريکائی می گويند پرزيدنت اوباما در ملاقات با آقای نتانياهو درباره مذاکرات متوقف مانده صلح گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.

فرستادگان آمريکا به خاورميانه در تلاش برای احيای مذاکرات صلح و جلوگيری از رسيدن درخواست فلسطینیان برای عضویت در سلازمان ملل متحد با هر دوطرف اسرائیلی و فلسطینی در تماس بوده اند.

XS
SM
MD
LG