لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

معاون ریاست جمهوری آمریکا برای تجدید روند صلح خاورمیانه وارد اسرائیل شد


جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا به عنوان بخشی از تلاش ها برای ازسرگیری روند متوقف شده صلح خاورمیانه، روز دوشنبه وارد اسرائیل شد.

قرار است آقای بایدن طی دیدار پنج روزه خود از منطقه، با رهبران فلسطینی و اسرائیلی ملاقات و گفت و گو کند.

روز یکشنبه هنگامی که رهبران فلسطینی موافقت کردند به گفت و گوهایی که با میانجی گری آمریکا به مدت چهار ماه به عمل خواهد آمد بپیوندند، گشایشی در روند متوقف شده صلح مشاهده شد. ولی از هم اکنون فلسطینی ها، اسرائیل را به نادیده گرفتن مذاکرات متهم می کنند.

اسرائیل روز دوشنبه بنای ۱۱۲ دستگاه آپارتمان را در کرانه غربی رود اردن تصویب کرد و فلسطینی ها را که خواستار زمین های اشغالی برای کشور آینده خود هستند، خشمگین ساخت.

اسرائیل در ماه نوامبر گذشته با هدف کمک به احیای روند صلح اعلام کرد به مدت ۱۰ ماه برنامه خانه سازی در کرانه غربی را متوقف خواهد ساخت. متوقف شدن این پروژه شامل اورشلیم شرقی که اسرائیل آن را ضمیمه خاک خود کرده است نمی شود. این اقدام اسرائیل مورد تأیید و شناسایی جامعه بین المللی نیست.

روز دوشنبه مقام های اسرائیلی گفتند که در مورد خانه سازی اضافی در شهرک بیتار ایلیت به دلایل امنیتی استثناء قائل شده اند.

در دسامبر سال ۲۰۰۸ رهبران فلسطینی به نشانه اعتراض خود به تهاجم اسرائیل به نوار غزه، از گفت و گوهای مستقیم با اسرائیل بیرون رفتند.هدف آن حملات نظامی، ستیزه جویان حماس بودند ولی بسیاری از غیر نظامیان فلسطینی در جریان آن تهاجم کشته شدند.

جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه روز یکشنبه با نخست وزیر اسرائیل به گفت و گو پرداخت و روز دوشنبه نیز قبل از عزیمت به کرانه غربی برای مذاکره با محمود عباس بار دیگر با آقای نتانیاهو ملاقات کرد.

مقام های فلسطینی طی هشداری گفته اند که اگر اسرائیل درخواست آنان را برای تشکیل یک کشور فلسطینی بر اساس مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ نپذیرد، ممکن است بار دیگر مذاکرات را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG