لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

در جلسه وزیران ارشد اسراییل در باره تمدید توقف خانه سازی بحث نشد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به جلسه ای با حضور وزیران ارشد خود پایان داد، بی آن که در آن در باره پیشنهاد تمدید توقف خانه سازی در کرانه غربی بحثی صورت گیرد.

بیانیه دفتر نتانیاهو حاکی است که جلسه بر طرح های اسراییل برای مقابله با ناوگان قایق های حامل کمک برای غزه و تحقیقات سازمان ملل متحد در باره حادثه قبلی که در آن یک ناوگان سعی کرد محاصره غزه را بشکند، متمرکز بود.

پیشتر، منابع خبری اسراییل گزارش دادند نتانیاهو و وزیران در باره پیشنهاد تمدید توقف خانه سازی در کرانه غربی بمدت ٦٠ روز بحث خواهند کرد. این طرح می تواند به اسراییل در پرهیز از سقوط مذاکرات صلح با فلسطینیان که ماه پیش آغاز شد، کمک کند.

حزب فتح، برهبری محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، او را ترغیب کرده است تا اسراییل توقف خانه سازی را دوباره برقرار نکند، به مذاکرات مستقیم صلح ادامه ندهد.

اسراییل عملیات خانه سازی را در ٢٦ سپتامبر برای یک دوره ١٠ ماهه متوقف ساخت، و آنرا یک ژست یک باره برای تشویق فلسطینیان به ورود به مذاکرات نامید.

دولت اوباما از اسراییل خواسته است مدت توقف خانه سازی در کرانه اشغالی غرب رود اردن را تمدید کند. رسانه های اسراییل گزارش می دهند مقامات چنین تمدیدی را در برابر تضمین های آمریکا، از جمله امنیتی، بررسی می کنند.

نتانیاهو روز دوشنبه گفت اسراییل برای یافتن راهی جهت ادامه مذاکرات صلح با فلسطینیان ، با واشنگتن در تماس است.

فلسطینیان فعالیت های خانه سازی اسراییل در کرانه غربی و اورشلیم شرقی را رد می کنند. آنها هردو منطقه را برای یک کشور آینده فلسطینی و پایتخت آن می خواهند.

در این میان، نتانیاهو حمله سحرگاهی دوشنبه به مسجدی در کرانه غربی را بشدت محکوم کرده است. فلسطینیان در روستای « بیت فجار» در کرانه غربی، یهودیان افراطی ساکن منطقه را به آتش زدن مسجد و نوشتن کلمات موهن به زبان عبری روی در و دیوارهای آن متهم کردند.

XS
SM
MD
LG