لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

حزب‌الله بیش از ۵۰ راکت به شمال اسرائيل شلیک کرد


جنوب لبنان در جریان درگیری پیکارجویان با اسرائيل - آرشیو
جنوب لبنان در جریان درگیری پیکارجویان با اسرائيل - آرشیو

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان روز پنجشنبه بیش از ۵۰ راکت به مواضع نظامی در شمال اسرائیل شلیک کرد.

راکت‌پرانی حزب‌الله به شمال اسرائيل در حالی است که در همین روز حسین امیرعبداللیهان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در لبنان با حسن نصرالله، رئیس حزب‌الله که مورد حمایت مالی و تسلیحاتی جمهری اسلامی است، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس راکت‌پرانی حزب‌الله یک روز پس از حمله هوایی اسرائیل به خانه‌ای در جنوب لبنان که منجر به کشته شدن پنج تن از جنگجویان ارشد این گروه شد، انجام گرفت.

حزب‌الله می‌گوید از گروه حماس حمایت می‌کند.

پس از حمله تروریستی مرگبار ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشتن‌شدن ۱۲۰۰ تن و ربوده‌شدن حدود ۲۴۰ تن دیگر شد، این کشور علیه حماس وارد جنگ شد و در همین چارچوب تهاجم زمینی به غزه را با هدف نابودی این گروه اسلامگرا آغاز کرد. حماس در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا، آمریکا، اسرائيل، و چند کشور دیگر قرار دارد.

راکت‌پرانی حزب‌الله لبنان روز پنجشنبه یکی از شدیدترین حملات این گروه به شمال اسرائيل از زمان مداخله این گروه به جنگ اسرائیل و حماس، بود.

حزب‌الله اعلام کرده است که با تشدید اقدامات خود در مرز اسرائیل و لبنان، فشار بر نوار غزه را کاهش می‌دهد.

جمهوری اسلامی حامی مالی و تسلیحاتی هر دو گروه به شمار می‌رود.

قرار بود روز پنجشنبه توافق آتش‌بس چهار روزه در غزه و آزادی ده‌ها گروگان در دست شبه‌نظامیان فلسطینی‌ اجرا شود، اما سپس در قطر اعلام شد آتش بس از صبح جمعه اجرا می‌شود. قطر میانجی اصلی برای توافق آتش‌بس اسرائيل و حماس است.

پیش از راکت‌پرانی روز پنجشنبه در یک حمله هوایی اسرائیل به خانه‌ای در بیت یاحون، روستایی در جنوب لبنان، پنج جنگجوی ارشد از جمله عباس رعد، پسر محمد رعد، رئیس بلوک ۱۳ نفره حزب‌الله در پارلمان لبنان، کشته شد.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، به نظر می‌رسد عباس رعد رابطه نزدیکی با قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، داشته است. در همین رابطه کشته شدن شماری از کسانی که با قاسم سلیمانی عکس انداخته‌ بودند مورد توجه برخی کاربران فضای مجازی قرار گرفته است.

حزب‌الله روز پنجشنبه با انتشار چند بیانیه‌ گفت که رگبارهایی که به سمت مواضع نظامی اسرائیل شلیک کرد شامل ۴۸ راکت کاتیوشا بود که به پایگاه ارتش اسرائیل در بیت زایتم، در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب مرز شلیک شد.

در حمله دیگری، حزب‌الله گفت که جنگجویانش چهار سرباز اسرائیلی را در حالی که در خانه‌ای در یک کیبوتص موضع گرفته بودند، زیر نظر گرفتند و سپس یک موشک ضد تانک شلیک کردند که خانه را ویران کرد و سربازان را کشت. هیچ اظهارنظری در مورد این ادعا از سوی ارتش اسرائیل منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG