لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

اعتراض محمود عباس و مقام های دیگر به قانون تازه اسرائیل درباره شهرک‌سازی


از راست: موگرینی، عباس و اولاند
از راست: موگرینی، عباس و اولاند

دو روز بعد از تصویب قانونی در پارلمان اسرائیل که شهرک‌سازی در سرزمین های مورد ادعای فلسطینی ها را در کرانه غربی، قانونی اعلام می کند، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و برخی چهره های بین المللی و مقامات کشورها از تصمیم پارلمان اسرائیل انتقاد کردند.

محمود عباس سه شنبه شب به خبرگزاری فرانسه گفت که قانون تازه اسرائیل برای قانونی کردن شهرک سازی اسرائیلی ها حمله به فلسطینی ها است.

او گفته این موضوع را به دادگاه‌های بین‌المللی خواهد برد.

محمود عباس در پاریس: اسرائیل شهرک‌سازی را ادامه دهد، همکاری با اسرائیل را متوقف می‌کنیم

لایحه جنجالی قانونی کردن شهرک سازی یهودیان در مناطق اشغالی کرانه باختری مدتها تعویق افتاده بود اما رای دیوانعالی و تخلیه یک شهرک یهودی نشین، موجب تسریع رای گیری کنست شد.

دوشنبه پارلمان اسرائیل موسوم به کنست این قانون را تصویب کرد که براساس آن در صورت شهرک‌سازی در سرزمین های مطلق با فلسطینی‌ها، بجای آن به صاحبان زمین پول یا زمین به عنوان غرامت داده می شود.

هفته پیش دادگاه عالی اسرائیل رای به تخلیه آمونا بزرگترین شهرک غیرمجاز یهودی نشین در سرزمین های فلسطینی داد. تخلیه این مکان به درگیری سربازان و پلیس اسرائیل با ساکنان یهودی آن منجر شد.

واکنش های جهانی

تاکنون دهها مقام سرشناس جهان به تصویب این قانون در اسرائیل واکنش نشان داده اند.

آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت مصوبه اسرائیل در تناقض با حقوق بین‌الملل است و پیامدهایی برای اسرائیل دارد.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه در واکنش به این قانون پارلمان اسرائیل گفت می خواهم باور کنم اسرائیل این قانون رامورد بازنگری قرار می دهند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در بیانیه ای اعلام کرد اگر این قانون اسرائیل اجرا شود، وضعیت تک دولتی را بیش از پیش به واقعیت نزدیک می‌کند که شامل حقوق نابرابر، اشغال ابدی و مناقشه است.

هنوز دولت آمریکا واکنشی نشان نداده است.

دو ماه پیش شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ای شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغالی را غیرقانونی عنوان کرد.

آن قطعنامه را آمریکا در زمان دولت اوباما وتو نکرد. دولت دونالد ترامپ نیز روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرد که احداث شهرک های جدید یهودی نشین یا گسترش شهرک های موجود در سرزمین های اشغالی به وسیله اسراییل، کمکی به برقراری صلح میان آن کشور و فلسطینیان نمی کند.

دولت دونالد ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد که احداث شهرک های جدید یهودی نشین یا گسترش شهرک های موجود در سرزمین های اشغالی به وسیله اسراییل، کمکی به برقراری صلح میان آن کشور و فلسطینیان نمی کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اعلامیه دولت آمریکا نشان می دهد که دولت آمریکا نسبت به اعلامیه های قبلی که حاکی از پشتیبانی از اسراییل بود لحن سنجیده تری اتخاذ کرده است.

صدور این اعلامیه می تواند به رنجش جبهه راستگرای اسراییل منجر شود که امیدوار بود آقای ترامپ چراغ سبز بدون قید وشرطی به ساختمان سازی در شهرک ها در کرانه باختری رود اردن خواهد داد.

تصویب احداث ۲۵۰۰ واحد مسکونی در کرانه باختری رود اردن که هفته پیش از سوی اسراییل اعلام شد با مخالفت فلسطینیان و اتحادیه اروپا روبرو شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG