لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۰

قانون جنجالی شهرک‌سازی در پارلمان اسرائیل تصویب شد


دوشنبه پارلمان اسرائیل موسوم به کنست با رای نزدیک ۶۰ به ۵۲ به این لایحه رای داد.
دوشنبه پارلمان اسرائیل موسوم به کنست با رای نزدیک ۶۰ به ۵۲ به این لایحه رای داد.

پارلمان اسرائیل قانونی را تصویب کرد که شهرک سازی قبل و آینده اسرائیل در سرزمین های مورد ادعای فلسطینی ها را توسط اسرائیل قانونی می کند.

لایحه جنجالی قانونی کردن شهرک سازی یهودیان در مناطق اشغالی کرانه باختری مدتها تعویق افتاده بود اما رای دیوانعالی و تخلیه یک شهرک یهودی نشین، موجب تسریع رای گیری کنست شد.

دوشنبه پارلمان اسرائیل موسوم به کنست با رای نزدیک ۶۰ به ۵۲ به این لایحه رای داد.

براساس این قانون در صورت شهرک‌سازی در سرزمین های مطلق با فلسطینی‌ها، بجای آن به صاحبان زمین پول یا زمین به عنوان غرامت داده می شود.

هفته پیش دادگاه عالی اسرائیل رای به تخلیه آمونا بزرگترین شهرک غیرمجاز یهودی نشین در سرزمین های فلسطینی داد. تخلیه این مکان به درگیری سربازان و پلیس اسرائیل با ساکنان یهودی آن منجر شد.

یک هفته بعد از این رویداد کنست لایحه دولت برای قانونی کردن شهرک سازی در مناطق اشغالی کرانه باختری تصویب کرد.

دو ماه پیش شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ای شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغالی را غیرقانونی عنوان کرد.

آن قطعنامه را آمریکا در زمان دولت اوباما وتو نکرد. دولت دونالد ترامپ نیز روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرد که احداث شهرک های جدید یهودی نشین یا گسترش شهرک های موجود در سرزمین های اشغالی به وسیله اسراییل، کمکی به برقراری صلح میان آن کشور و فلسطینیان نمی کند.

دولت نتانیاهو اعلام کرده که قصد دارد هزاران خانه جدید در کرانه باختری بسازد. اقدامی که با مخالفت برخی مقام های اسرائیل از جمله دادستان کل و همچنین مقام های فلسطینی روبرو شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG