لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

پارلمان اسرائیل منحل شد


عکس آرشیوی از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در پارلمان اسرائیل که در آن کشور کنِسِت خوانده می شود
عکس آرشیوی از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در پارلمان اسرائیل که در آن کشور کنِسِت خوانده می شود

پنج روز پس از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در اسرائیل، قانونگذاران آن کشور روز دوشنبه رأی به انحلال پارلمان دادند.

نمایندگان مجلس اسرائیل روز چهارشنبه گذشته موافقت کردند انتخابات جدید پارلمانی در آن کشور در روز ۲۶ اسفند ماه سال جاری (۱۷ مارس ۲۰۱۵) برگزار شود.

قانونگذاران اسرائیلی در همان روز روند انحلال پارلمان (کنِسِت) را آغاز کردند و با توصیب کلیات طرح مربوطه با ۸۴ رای موافق و بدون رای مخالف، راه را برای برگزای انتخابات هموار کردند.

با تصویب نهایی جزئیات طرح انحلال پارلمان، انتخابات جدید کنِسِت حدود دو سال پیش از موعد مقرر برگزار خواهد شد و تا آن زمان، کابینه ائتلافی فعلی همچنان مسئولیت اداره امور کشور را بر عهده خواهد داشت.

دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو در هفته‌های اخیر بر سر برخی مسائل عمده دچار اختلاف شده بود و اعلام تاریخ انتخابات زودهنگام، یک روز پس از آن اعلام شد که نخست وزیر اسرائیل دو وزیر منتقد کابینه خود را برکنار کرد.

دفتر نخست وزیر اسرائیل سه‌شنبه هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای نتانیاهو حکم برکناری یائیر لپید وزیر دارایی و زیپی لیونی وزیر دادگستری را صادر کرده است؛ اقدامی که به صحنه سیاسی اسرائیل برای برگزاری انتخابات زودهنگام به منظور تشکیل کابینه جدید را فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG