لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

برکناری دو وزیر منتقد در کابینه اسرائیل


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه دو وزیر ارشد کابینه را برکنار کرد و با این ترتیب صحنه سیاسی این کشور را برای اعلام انتخابات زودهنگام مهیا کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، دفتر نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای نتانیاهو حکم برکناری یائیر لپید وزیر دارایی و زیپی لیونی وزیر دادگستری را صادر کرده است.

دولت ائتلافی اسرائیل در هفته‌های اخیر درباره یک سری مسائل اصلی دچار اختلاف شده است و دو وزیر برکنار شده، از جمله منتقدان اصلی نخست وزیر بوده‌اند.

آسوشتیدپرس هم چنین می‌گوید با متزلزل شدن ائتلاف حاکم، انتظار می‌رود آقای نتانیاهو برگزاری انتخابات جدید را، بیش از دو سال زودتر از زمان مقرر اعلام کند. به گفته رسانه‌های اسرائیل احتمال آن که انتخابات در مارس برگزار شود، زیاد است.

یائیر لپید روز سه‌شنبه در یک نشست اقتصادی با بیان این که «نتانیاهو شب گذشته در مورد «انتخابات غیرلازم» تصمیم گرفت»، افزود علیرغم جنگ ۵۰ روزه اسرائیل با حماس، مشکلات کشور با نوار غزه که به شدت نظامی شده، هم چنان باقی است.

وزیر دارایی برکنار شده اسرائیل هم چنین گفت به اعتقاد او نتانیاهو با پافشاری بر ساختن شهرک‌های یهودی‌نشین در اورشلیم شرقی و کرانه غربی، و نیز خودداری از پیش برد روند صلح با فلسطینی‌ها، بیش از اندازه به راست متمایل شده است.

XS
SM
MD
LG