لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

تظاهرات گسترده اسرائیلی‌ها در اعتراض به لایحه «اصلاحات قضایی» دولت


تظاهرات علیه اصلاحات قضایی دولت ائتلاف ملی‌گرای بنیامین نتانیاهو در تل آویو، اسرائیل، شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
تظاهرات علیه اصلاحات قضایی دولت ائتلاف ملی‌گرای بنیامین نتانیاهو در تل آویو، اسرائیل، شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

روز شنبه مرکز شهر تل‌آویو صحنه تازه‌ترین دور اعتراض‌های گسترده به لایحه بحث‌برانگیز اصلاحات قضایی دولت اسرائیل بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اگرچه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بیش از یک ماه پیش برنامه این اصلاحات بحث‌برانگیز را کنار گذاشت، ولی مخالفان این لایحه از ژانویه به تظاهرات خود در مرکز شهر و همچنین در سراسر کشور ادامه داده‌اند.

تظاهرکنندگان روز شنبه در تل‌آویو برای نمایش نارضایتی سیاسی خود با روشن کردن مشعل پرچم‌ ملی را برافراشته بودند و پلاکاردهایی با شعارهای گوناگون،‌ از جمله «تاریخ به شما چشم دوخته است»، در دست داشتند.

این گزارش حاکی از آن است که جامعه اسرائیل بر سر قوانینی که به دنبال تضعیف دیوان عالی و اعمال نفوذ بیشتر سیاستمداران بر انتخاب قضات است، عمیقاً دچار دودستگی شده است.

دولت دست راستی نتانیاهو استدلال می‌کند که این پیشنهادها برای ایجاد توازن مجدد قدرت بین قوه قضائیه و مجریه ضروری است، در حالی که مخالفان می‌گویند این لایحه تهدیدی برای دموکراسی به شمار می‌رود.

گفتنی است تظاهرات هفتگی بارها ده‌ها هزار نفر را به خیابان های تل آویو کشانده و بر اساس شبکه ۱۲ اسرائیل حدود ۱۵۰ هزار تن در تظاهرات روز شنبه شرکت کردند، در حالی که شبکه ۱۳ اسرائیل این رقم را بیش از ۲۰۰ هزار تن اعلام کرد.

این مطلب با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه تهیه شده است

XS
SM
MD
LG