لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

مخالفت کشورهای عرب و مسلمان برای انتقال احتمالی سفارت آمریکا به اورشلیم


نمایی از بخش قدیمی شهر اورشلیم
نمایی از بخش قدیمی شهر اورشلیم

اتحاد اعراب و دیگر مسلمانان در برابر احتمال به رسمیت شناختن اورشلیم از سوی آمریکا به عنوان پایتخت اسرائیل شکل تازه ای به خود گرفته است.

به گزارش اسوشیتدپرس، پس از تهدید ترکیه به قطع روابط با اسرائیل، فلسطین هم اعلام کرد تماسهایش با دولت آمریکا را قطع خواهد کرد. عربستان سعودی، متحد آمریکا در منطقه هم موضعی محکم در برابر احتمال این اتفاق گرفت.

مقامات کاخ سفید اعلام کرده اند پرزیدنت ترامپ به جبران تعلیق دستور انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، در این هفته این شهر را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت. جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ اما اعلام کرده هنوز تصمیم قطعی در این باره نگرفته است.

طبق پیشنهاد سازمان ملل متحد اورشلیم شهری بین المللی است؛ اما در سال ۱۹۴۸ اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل شرق آن را در اختیار گرفتند. اسراییل که این شهر را پایتخت ابدی خود می داند پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل شرق آن را هم در دست گرفت.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی آن، هم برای یهودیان، هم مسیحیان و هم مسلمانان بسیار مقدس است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه ژوئن فرمان تمدید تعلیق مصوبه سال ۱۹۹۵ میلادی نمایندگان کنگره برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را امضا کرد و مشخص نیست اوایل دسامبر که مهلت این تعلیق موقت به پایان می‌رسد، آیا بار دیگر آن را تعلیق می‌کند یا خیر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG