لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۴

دیدگاه| میدان نبرد بین اسرائیل و ایران از سوریه به لبنان تغییر کرده است


حزب الله لبنان که آمریکا آن را یک گروه تروریستی می داند مورد حمایت تهران است.
حزب الله لبنان که آمریکا آن را یک گروه تروریستی می داند مورد حمایت تهران است.

تحلیلی از آموس هارل در روزنامه هاآرتض

ارتش اسرائیل از پیشرفت مهارت های حزب الله در جنگ سوریه و بازگشت بعضی از واحدهایش به لبنان نگران است. لبنانی ها در مناطق مرزی به شکلی فزاینده ای به اسرائیل مشکوک اند و بی اعتمادی شان به تهدیدهایی بدل شده است.

اتفاق پنجشنبه در حریم هوایی سوریه که در رسانه های عرب شاخ و برگ فراوانی پیدا کرد، رخدادی به نسبت کوچک بود.

دفاع هوایی سوریه در واکنش به آنچه تحرکات غیرمعمول هواپیماهای اسرائیل در جنوب سوریه توصیف شد، دست به شلیک ۲۰ موشک ضدهوایی زد. بر خلاف ادعای سوری ها موشک ها به هیچ هواپیما یا موشک اسرائیلی برخورد نکرد.

گزارش معتبری از سوریه درباره صدمات به جا مانده از حمله اسرائیل وجود ندارد. روسیه حمله را محکوم نکرد و حتی رسما درباره آن اظهار نظری ارائه نداد. فرود آمدن ترکش یکی از موشک های سوریه به منطقه تحت کنترل اسرائیل در بلندی های جولان هم هیچ آسیبی به جای نگذاشت.

بعضی از مواد لازم برای ساخت موشک های نقطه زن حزب الله در لبنان با پروازهای غیرنظامی مکرر از تهران به بیروت آورده می شود.

این تغییرات در لبنان بسیاری از تصمیم گیرندگان سیاسی در اسرائیل را نگران کرده است: تلاش برای ساخت کارخانه موشک های نقطه زن در لبنان، علاقه روزافزون روسیه به تحولات در لبنان پس از تقویت دفاع موشکی اش در سوریه، بازگشت بعضی از جنگجویان حزب الله از جنگ رو به پایان در سوریه و ادامه روزآمد کردن دفاع مرزی اسرائیل در مرز لبنان.

حزب الله احتمالا در حال حاضر به دنبال جنگ با اسرائیل نیست. ولی پیشرفت های نظامی‌اش طی جنگ داخلی سوریه ضمن بازگشت شماری از نیروهایش به لبنان مایه نگرانی هایی در اسرائیل شده است.

حزب الله اخیرا تصاویری از مراکز نظامی استراتژیک اسرائیل منتشر و تهدید کرد اگر اسرائیل حمله ای کند پشیمان خواهد شد.

با پرهیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از جنگ با حماس در غزه توجه ها معطوف حزب الله شده است.

با توجه به تغییرات در شمال و تلاش های حزب الله برای دسترسی به تسلیحات بهتر انتظار تشدید تنش می رود. اما روند مقدر و اجتناب ناپذیری به سوی جنگ وجود ندارد. اسرائیل و حزب الله در سال های اخیر دوره های پرتنش مشابهی را پشت سر گذاشته اند، ولی با گذشت ۱۲ سال از «جنگ دوم لبنان» مرزهایشان در آرامش کامل بوده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG