لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

احتمال درگیری نظامی گسترده میان ایران و اسرائیل چقدر است


اسرائیل به تازگی یکی از بزرگترین حملات هوایی دهه های اخیر خود را انجام داد که طی آن مواضع ایران در سوریه هدف قرار گرفتند. ارتش اسرائیل اکنون می گوید نیروهای ایران، مستقر در سوریه، ۲۰ راکت به سمت بلندی های جولان شلیک کردند که ۱۶ فروند در فضای سوریه منفجر شد و تنها ۴ فروند به اسرائیل رسید که سامانه «گنبد آهنین» آنها را منهدم کرد. ایران می گوید سوریه دست به این اقدام زده است. آیا این تنش ها این دو کشور را به سمت جنگ پیش می برد؟

در همین حال، شبکه سی.ان.بی.سی درباره تحولات اخیر سوریه به نقل از احمد مجیدیار از «موسسه خاورمیانه» می نویسد در حالی که هیچکدام از طرفین خواستار یک جنگ تمام عیار نیست، اشتباه محاسباتی و واکنش بیش از حد ممکن است وضعیت فعلی را به شرایط بسیار خطرناکتری برساند و ماشه آغاز جنگ گسترده تری بین دو کشور دشمن را بکشد و منطقه شام را به بی ثباتی و آشوب بیشتر بکشاند.

از سال ۲۰۱۳ ارتش اسرائیل بیش از ۱۰۰ حمله هوایی در سوریه انجام داده است. تل آویو، حمله روز پنجشنبه به بلندی های جولان را به نیروی قدس سپاه پاسداران نسبت داده است.

به نوشته سی.ان.بی.سی، برخی از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کند که از برجام خارج می شود، تنش ها بیشتر خواهد شد و این اقدام تندروها در جمهوری اسلامی ایران را تقویت کرده است.

اندیشکده «اوروآسیا» می گوید احتمال وقوع یک درگیری عمده ۳۵ درصد است. در چنین سناریویی، اوروآسیا می گوید ایران ممکن است موشک هایی با برد-متوسط و یا موشک های میان-برد به سمت اسرائیل شلیک کند و یا به پایگاه های نظامی اسرائیل در مرز بلندی های جولان با استفاده از نیروهای ویژه حمله کند.

اوروآسیا می گوید اسرائیل نیز ممکن است کنترل مناطق تحت کنترل شورشیان را به طور موقت با استفاده از قدرت هوایی و نیروهای زمینی محدود، در دست بگیرد.

وقوع درگیری گسترده همچنین ممکن است به کشورهای دیگر از جمله لبنان کشیده شود. با این حال، ارتش اسرائیل می گوید برای هر سناریویی آماده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG