لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

آیپک: می خواهیم کاری کنیم ایران هیچ وقت به سلاح هسته ای نرسد


حضور نتانیاهو در اجلاس آیپک - آرشیو
حضور نتانیاهو در اجلاس آیپک - آرشیو

آیپک، لابی پرنفود حامی اسرائیل که در آمریکا فعالیت دارد می گوید تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام فرصت مهمی برای رفع ایرادات آن فراهم می کند.

آیپک در بیانیه خود گفته است می داند که اختلافات و تفاوت های عمده ای بر سر موضوع خروج آمریکا از برجام وجود دارد و آیپک حاضر است به صورت فراحزبی با دولت و کنگره آمریکا برای رسیدن به سیاستی که نگذارد ایران تا ابد به سلاح هسته ای دست یابد، همکاری کند.

آیپک گفته است فشارهای سخت اقتصادی ایران را به میز مذاکرات آورد و باید از همان ابزار فشارهای اقتصادی و دیپلماسی آمریکایی برای رفع اشکالات برجام استفاده کرد.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG