لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

تلاش ديپلماتيك اسراييل برای انزوای جمهوری اسلامی ایران در بین اروپايى‌ها


از چپ: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتخادیه اروپا، جواد ظریف وزیر خارجه ایران و حسین فریدون - ۷ ژوئیه ۲۰۱۵
از چپ: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتخادیه اروپا، جواد ظریف وزیر خارجه ایران و حسین فریدون - ۷ ژوئیه ۲۰۱۵

سخنان «یوسی کوهن» رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل موسوم به موساد که گفت «ما با فراتر از چشم و گوش رویدادهای ایران را دنبال می کنیم»، کنجكاويهاى های زیادی برانگیخت، به ویژه آن که رهبران جمهوری اسلامی ایران در سه هفته اخیر بارها این اتهام را مطرح كردند که اسرائیل درپس خیزش مردمی در ایران قرار داشته است.

همزمان، نخست وزیر اسرائیل در یک ضيافت ناهار با سفیران کشورهای اروپای غربی به آنها گفت که چرا ایران را بزرگترین خطر می داند.

نتانیاهو در یک اقدام کم سابقه، سفیران کشورهای عضو ناتو را به ناهار دعوت کرد تا در مورد «خطرات» جمهوری اسلامی ایران با آنها صحبت كند.

گروهی از کارشناسان سیاسی اسرائیل اخیرا در یک همایش پژوهشی گفته بودند که ایالات متحده به رهبری پرزیدنت ترامپ می تواند با تکیه بر منافع کشورهای اروپایی در همکاری با آمریکا، ان ها را دوباره به سوی خود بکشد.

گفته مى شود نتانیاهو كوشيده است با دعوت و گفتگو با اين سفرا در همخوانی با دولت ایالات متحده، اروپاییان را آگاه كند که جمهوری اسلامی ایران چه خطر عمده ای برای همه کشورها و از جمله اروپائیان می باشد.

به نوشته روزنامه «ییسرائل هَیوم» نتانیاهو در این دیدار از جمله گفت: خطرات حکومت دینی ایران به اسرائیل محدود نمی شود. و در توضیح این سخنان خودگفت: جمهوری اسلامی ایران می خواهد به یک دالان هوائی و زمینى دست یابد تا قدرت خود را از تهران تا بندر طارطوس در سوریه که در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد بگستراند.

وبسایت «عاروتس عسریم» (کانال بیست) در شبکه های تلویزیونی اسرائیل در رابطه با دیدار نتانیاهو با سفیران نوشت: نخست وزیر اسرائیل می کوشد کشورهای اروپای غربی را علیه جمهوری اسلامی ایران بسیج کند.

این رسانه خبری نوشت: نخست وزیر اسرائیل به تلاش گسترده ای در صحنه بین المللی دست زده تا رژیم آیت الله ها در ایران را هرچه بیشتر منزوی سازد. نتانیاهو خطاب به سفیران گفت: رژیم ایران، اسرائیل را شیطان كوچك و آمریکا را شیطان بزرگ می داند و برای دیگران نیز نقشه هایی دارد.

نخست وزیر اسرائیل در این دیدار گفت: شگفت آن است که می پرسند چرا رژیم ایران یک رژيم خطرناک است؟ و خود در پاسخ گفت: نظام حاکم بر ایران می خواهد به قدرت اتمی و

موشکی دست یابد و مذهب شیعه را بر دنیای اسلام مسلط کند و یک امپراطوری دینی ایرانی در منطقه به وجود آورد.

در تلاش برای متهم ساختن جمهوری اسلامی ایران به تروریست پروری، نخست وزیر اسرائیل گفت که دو جناح اسلام افراطی موجب گسترش ترور در منطقه و جهان می شوند که یک جناح آن افراطیان اهل تسنن هستند که در گذشته القاعده هدایت آن ها را به دست داشت و اکنون داعش آن را رهبری می کند. جناح دوم، اسلام افراطی نسخه شیعه است که رژیم ایران هدایت آن را به دست دارد.

در سه هفته ای که خیزش مردمی در ایران جریان دارد، اکثر کشورهای اروپایی به این گفته بسنده کرده اند که جمهوری اسلامی باید به شهروندان خود اجازه دهد با به راه انداختن تظاهرات مسالمت آمیز خواسته های خود را بیان کنند – و این در حالی که ایالات متحده قاطعانه گفته است که باید از مردم ایران پشتیبانی کرد. بسیاری از سیاستمداران آمریکایی نیز خواستار شده اند که این پشتیبانی جنبه عملی به خود بگیرد.

یوسی کوهن رئیس موساد نیز در سخنرانی روز دوشنبه ١٨ دیماه در تل آویو به ریشه های خیزش مردمی در ایران پرداخت وگفتاقدامات اعتراضی ابتدا به علل اقتصادی و به باد رفتن پس اندازهای مردم عادی آغاز شد و سپس جنبه سیاسی گرفت و شعارهایی علیه رژیم و علیه کمک های مالی به سازمان های ترور شنیده شد.

او نگفت که تظاهرات مردمی در ایران به چه جهتی می رود، ولی در پاسخ به این پرسش که اسرائیل در برابر این رویدادها چه می کند، رئیس موساد به طور سربسته گفت: «ما فراتر از چشم و گوش رویدادهای ایران را دنبال می کنیم». او توضیح نداد که اسرائیل، فراتر از دنبال رویدادها، دقیقا چه می کند.

در این میان، وبسایت خبری «والا» در اسرائیل از برخی اسرار نظامی سال های گذشته پرده برداشت نوشت که چگونه جمهوری اسلامی ایران به خطرناکترین دشمن اسرائیل مبدل شد.

این وب سايت خبری نوشت که در سال ٢٠٠٩ میلادی، در یک نشست اضطراری که برای شنیدن محرمانه ترین گزارش های اطلاعاتی در دفتر رئیس وقت ستاد کل ارتش اسرائیل برگزار شد، مقامات ارشد اطلاعاتی خبر دادند کهایران قصد دارد موشک های نقطه زن برای حزب الله به داخل لبنان قاچاق کند.

«والا» نوشت که از آن هنگام بود که یک جنگ پشت پرده اطلاعاتی و نظامی برای خنثی کردن این برنامه جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.جلسه اضطراری به ریاست ژنرال گابی اشکنازی رئیس ستاد و با حضور همه رهبران و فرماندهان ارشد ارتش برپا شده بود.

در آن جلسه، فرمانده بخش اطلاعات ستاد ارتش از نقشه های آینده جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل پرده برداشت و گفت: رژیم مذهبى ایران قصد دارد تا سال ٢٠١٣ موشک های نقطه زن را در چندین مکان دیگر نیز در اطراف اسرائیل مستقر کند و این کشور را مورد محاصر موشکی قرار دهد – این خطری است که اسرائیل نمی تواند در برابر آن ساکت بنشیند.

مقامات رسمی اسرائیل هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده اند. دولت اسرائیل معمولا انتشار این گونه گزارش ها را بی پاسخ می گذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG