لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

اسرائیل «مواضع نیروی قدس سپاه و شبه نظامیان شیعه» در دمشق را مورد هدف قرار داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

اسرائیل اعلام کرد که در سوریه به اهداف مربوط به نیروی قدس سپاه و شبه‌نظامیان شیعه حمله کرده‌است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بامداد یکشنبه سوم شهریور در صفحه توئیتر خود درباره این حمله نوشت که «در یک اقدام عملیاتی وسیع، حمله تروریستی نیروی قدس سپاه پاسداران علیه اسرائیل را خنثی کردیم. رژیم جمهوری اسلامی در هیچ کجا مصون نخواهد بود.»

نخست وزیر اسرائیل همچنین در توئیتی دیگر اعلام کرد: «دستور آماده شدن برای هر سناریویی را داده‌ام. به اقدامات خود علیه جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن ادامه می‌دهیم.»

صفحه فارسی وزارت خارجه اسرائیل در توئیتر با انتشار تصاویری از این حمله نوشت که جنگنده‌های اسرائیل چند موضع تروریستی در جنوب شرق دمشق را هدف قرار دادند. این مواضع مربوط به عوامل سپاه قدس و شبه‌نظامیان شیعه بوده که قصد اجرای حملات تروریستی توسط ارسال پهپاد‌های تهاجمی علیه اسرائیل از خاک سوریه را داشتند.»

همچنین خبرگزاری رویترز نیز روز یکشنبه سوم شهریور به نقل از یک مقام رسمی حزب الله لبنان گزارش داد که یک پهپاد اسرائیل در حاشیه جنوبی بیروت سقوط کرده و پهپاد دوم پیش از بامداد یکشنبه در نزدیک زمین منفجر شده‌است.

رویترز نوشت که ارتش اسرائیل اعلام کرده درباره گزارشات خارجی اظهار نظر نمی کند.

پیش از این روز چهارشنبه محل استقرار شبه نظامیان شیعه عراقی مورد حمایت ایران در نزدیکی یک پایگاه هوایی در شمال بغداد مورد هدف حمله هوایی قرار گرفت. یک منبع در گروه شیعه نیروهای بسیج مردمی گفته بود که انبارهای مهمات این گروه هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

پیشتر مقام های آمریکایی تائید کرده بودند که اسرائیل مسئول حمله هوایی به یک انبار اسلحه در عراق در ماه گذشته بوده است.

همچنین نتانیاهو به کانال ۹ تلویزیون اسرائیل گفته بود: «به ایران اجازه نمی‌دهم که در جایی مصونیت داشته باشد. ایران حکومت و قدرتی است که قسم خورده اسرائیل را نابود کند. تلاش می‌کند در هر جایی پایگاه‌هایی علیه ما ایجاد کند؛ در ایران، لبنان، سوریه، عراق و یمن.»

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی را نیز علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه و متحدانش انجام داده است. یک مقام ارشد اسرائیل آبان ماه سال گذشته به رویترز گفته بود که اسرائیل در دو سال اخیر بیش از دویست حمله را علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG