لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

مقام‌های آمریکایی حمله هوایی اسرائیل در عراق را تائید می‌کنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های آمریکایی تائید می کنند که اسرائیل مسئول حمله هوایی به یک انبار اسلحه در عراق در ماه گذشته بوده است. آن حمله تحول چشمگیری در کارزار اسرائیل علیه استقرار نظامی ایران در سراسر منطقه محسوب می شود.

تائید این خبر در حالی انجام می گیرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قویا نشانه هایی از نقش کشورش در حملات هوایی اخیر به انبارهای مهمات نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ایران در عراق ارائه داده است.

با وجود گمانه زنی ها درباره نقش اسرائیل، هیچ طرفی مسئولیت این حملات اسرارآمیز را برعهده نگرفته است. این رویکرد مقام های عراقی را در وضعیتی سردر گم برای نشان دادن هر گونه واکنشی قرار داده است. اوائل این هفته یکی از فرماندهان ارشد «حشد شعبی» علنا پهپادهای اسرائیلی را به انجام این عملیات متهم کرد، اما در نهایت واشنگتن را مقصر خواند و گفت هر حمله ای در آینده با اقدام قوی تلافی جویانه پاسخ داده خواهد شد.

چنین حملاتی برای عراق و دولت متزلزل آن که کوشیده است در تنش فزاینده میان ایالات متحده و ایران بیطرف بماند، برهم زننده ثبات است.

طی ماه گذشته دست کم سه انفجار در پایگاه شبه نظامیان شیعه در عراق اتفاق افتاده است. مقام های آمریکایی اکنون تائید می کنند که اسرائیل مسئول دست کم یکی از آن ها است که در نوزدهم ژوئیه رخ داد. در آن حمله در پایگاه شبه نظامیان در «آمرلی» در استان «صلاح الدین» در شمال عراق دو فرمانده نظامی ایران کشته شدند. بنا بر گزارش ها آن پایگاه، مقر مشاوران گروه حزب الله و انبار اسلحه بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG