لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۸

اسرائیل: ایران تواناییهای خود را تقویت کرده است


وزیر امور راهبردی اسرائیل گفت ایران با تولید بمب هسته ای ۶ ماه فاصله دارد، و دیگر برای مذاکره فرصتی باقی نمانده است.
یوال اشتاینیتز گفت ایران هنوز فکر می کند که می تواند برای قدرتهای بزرگ مانور بدهد؛ و اگر از سوی ایالات متحده تهدید باورپذیری برای حمله نظامی به عمل نیاید، ایران فعالیتهای هسته ای خود را متوقف نخواهد کرد.
وزیر امور راهبردی اسرائیل که به نتانیاهو نخست وزیر آن کشور نزدیک است، روز جمعه در مصاحبه با روزنامه حیوم گفت طی چهار سال گذشته که گفتکوها بر سر برنامه هسته ایران جریان داشته، ایران تواناییهای خود را تقویت کرده است، و افزوده است «اگر مقامات ایران این نوع فعالیت ها را ادامه دهند، یک سال و نیم دیگر توانایی ساخت بمب (اتمی) خواهند داشت.

دفتر بنیامین نتانیاهو روز پنج شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «نباید فریب حرفها و ادبیات جعلی و ساختگی رئیس جمهوری ایران را خورد. مقامات ایرانی در رسانه ها قلم می زنند تا سانتریفوژها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند»
نخست وزیر اسرائیل حسن روحانی را «گرگی در لباس میش» خوانده است.

در شرایطی که اسرائیل و ایالات متحده بارها به احتمال بهره گیری از گزینه نظامی برای متوقف کردن ایران از پیشرفت توانایی های اتمی کشور اشاره کرده اند اما وزیر دولت آقای نتانیاهو با اشاره به این عبارت که «همه گزینه ها مدنظر گرفته خواهند شد و بارها توسط رهبران ایالات متحده و اسرائیل تکرار شده است، می گوید این حرف ها برای متقاعد کردن تهران برای توقف غنی سازی اورانیوم کافی نبوده اند».

وی تاکید کرده است «من مطمئنم که اگر قرار بود ایالات متحده به دلیل سرننهادن تهران به قطعنامه های شورای امنیت تا سال ٢٠١٣ به ایران حمله کند، ۳ هواپیمای نظامی با اعلام آمریکا بر فراز آسمان تهران به پرواز درمی آمدند و مقامات واشنگتن به طور قطع برخورد و عمل متفاوتی داشتند».
او خاطرنشان می کند امروز مقامات ایران فضای مانور دارند و این بسیار مسئله خطرناکی است.

قرار است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز ٣٠ سپتامبر با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن دیدار و گفتگو کند. او تاکید کرده است ایران تمرکز اصلی گفتگوهای وی با آقای اوباما خواهد بود.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در اولین مصاحبه اختصاصی خود با شبکه آمریکایی «ان بی سی» گفته است ایران در پی جنگ افروزی نیست.

رئیس جمهوری جدید ایران از اسرائیل به دلیل ایجاد «بی ثباتی» در خاورمیانه انتقاد کرده است.
آقای استاینیتز گفته است نتانیاهو از شرایط سوریه درس گرفته است، وضعیتی که جامعه جهانی فقط نظاره گر جنگ داخلی دو سال و نیمه این کشور و کشتار ١٠٠ هزار نفر بود.

او تصریح کرده است اگر خدای نکرده ما توانایی دفاع از خود را از دست بدهیم، هیچ کس به کمک ما نمی آید بنابراین ما باید برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی نهایت تلاش خود را به کار بگیریم.

طی هفته های گذشته شواهد امیدوارکننده و مثبتی برای حل و فصل بن بست مذاکرات اتمی ایران مشاهده شده و گزارش هایی در مورد نامه نگاری حسن روحانی و باراک اوباما، روسای جمهوری ایران و ایالات متحده منتشر شد.

آقای روحانی در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست آمریکا به عزم دولت خود برای تعامل و گفتگوی سازنده اشاره کرده است.
XS
SM
MD
LG