لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

ايران در کانون توجه وزير جديد دفاع غيرنظامی اسراييل


بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل در گرماگرم قوت گرفتن گمانه زنی های مربوط به حمله احتمالی به تاسيسات اتمی ايران، روز سه شنبه رييس سابق امنيت اسراييل را به سمت وزارت دفاع غيرنظامی انتخاب کرد.

انتخاب آوراهام ديختر، به عنوان وزير جديد دفاع غيرنظامی اين کشور در پی قوت گرفتن بحث مربوط به حمله احتمالی اسراييل به ايران صورت گرفته است.

ديختر که پيش از اين رياست سازمان اطلاعات و امنيت داخلی اسراييل، يا شاباک را بر عهده داشته در اظهارنظرهای قبلی خود گفته است، اسراييل برای حمله به تأسيسات هسته ای ايران نبايد به تنهايی اقدام کند.

بنيامين نتانياهو روز سه شنبه در جمع گروهی از مهاجران تازه وارد در فرودگاه اسراييل گفت که اعلام خبر مربوط به انتصاب آقای ريختر نشان می دهد که دولت او اهميت زيادی برای حفظ امنيت اسراييل قائل است.

نتانياهو گفت: من تصميم گرفتم امروز آوی ديختر را به سمت وزارت دفاع غيرنظامی کشور منصوب کنم. او سابق بر اين در مقام وزارت اطلاعات و امنيت داخلی يا شين بت خدمت کرده است. ما ۴۰ سال پيش باهم در واحد فرماندهی اسراييل خدمت می کرديم. او انسان بسيار معتبريست و مأموريت بسيار مهمی بر عهده او گذاشته شده است. قرار است انجام آنچه در طول زندگی خود به آن پرداخته است را به عهده بگيرد و در راه حفظ امنيت کشور خدمت کند.

واشنگتن از اسراييل خواسته است فرصت بيشتری دهد تا شايد مسأله برنامه اتمی ايران بتواند از طريق ديپلماسی حل و فصل شود. اما دولت اسراييل می گويد استمرار مذاکرات قدرتهای بزرگ باعث شده تا تهران وقت بيشتری برای غنی کردن اورانيوم و در نتيجه نزديکی بيشتر به توليد سلاح اتمی پيدا کند.

از ديد تحليلگران اسراييل، ديختر در حلقه روابط نزديک هر دو مهره تعيين کننده در حمله احتمالی اسراييل به ايران يعنی نتانياهو و اهود باراک، وزير دفاع اين کشور قرار دارد.
XS
SM
MD
LG