لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

انتصاب وزیر جدید دفاع غیر نظامی اسراییل


در اسراییل، در میانه بحثی داغ بر سر امکان حمله پیشگیرانه به تاسیسات اتمی ایران، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر انتصاب وزیر جدیدی را به پستی مهم در کابینه اعلام کرده است.

نتانیاهو روز سه شنبه گفت آوی دیختر، رییس سابق امنیت، به عنوان وزیر دفاع غیر نظامی مسئول جبهه داخلی خواهد بود.

گزارشگر صدای آمریکا در اورشلیم می گوید این انتصاب مهم تلقی می شود زیرا امکان دارد در صورت بروز جنگ جنگ اسراییل با هزاران موشک و راکت بمباران شود. ایران قول داده است هر حمله اسراییل را تلافی خواهد کرد ، و ممکن است متحدان بسیار مسلح جمهوری اسلامی ایران ، مانند حزب اله در لبنان و حماس در غزه ، از آن حمایت کنند.

اسراییل هشدار داده است ایران بسرعت بسوی کسب توانایی تسلیحات اتمی پیش می رود، و آنرا تهدیدی برای موجودیت خود می بیند.

ایران می گوید برنامه اتمی کشور صلحجویانه است و تهدید های اسراییل را به عنوان «توخالی و بی اساس» رد کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه گفت اسراییل می داند حمله «ابلهانه» خواهد بود ، و «پیامدهای بسیار جدی ببار خواهد آورد.»

اما اسراییل هیچ فرصتی را از دست نمی دهد. نتانیاهو گفت دولت او در تقویت جبهه داخلی بیش از هر بخش دیگری سرمایه گذاری کرده است.

با این حال، گزارشگر صدای امریکا می گوید، یک سلسله گزارش های تلویزیونی نشان داده است که بسیاری از پناهگاه های ضد بمب قابل دسترسی نیستند و در وضع نابسامانی قرار دارند.

در مصاحبه های تلویزیونی، مقامات ارشد اسراییل گفته اند تردید دارند امریکا حاضر باشد برای متوقف ساختن ایران ، بویژه در سال انتخابات، کاری انجام دهد. پیام آنها روشن است: زمان بازداشتن ایران از دست یابی به بمب می گذرد، و اگر امریکا کاری انجام ندهد، اسراییل وارد عمل خواهد شد.
XS
SM
MD
LG