لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۹

اسرائیل: ایران با خرید هواپیمای دست دوم تحریم ها را نقض کرده است


یک مقام ارشد اسرائیل از واشنگتن به دلیل نادیده گرفتن خرید هواپیماهای دست دوم غیر نظامی توسط ایران انتقاد کرده است و می گوید این اقدام تحریم های آمریکا را نقض می کند.

خبرگزاری ایسنا روز ۲۱ اردیبیهشت به نقل از عباسی آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران گفت تهران در سه ماه گذشته ۱۵ فروند هواپیمای مسافری دست دوم خریده است. او فروشنده هواپیماها را مشخص نکرد و در مورد چگونگی تحویل گرفتن آنها توضیحی نداد.

ممنوعیت دیرینه صدور قطعات یدکی هواپیما به ایران بر اساس توافق اتمی موقت بین تهران و قدرت های جهانی در اواخر ۲۰۱۳ کاهش یافت، اما تحریم های آمریکا فروش هواپیما را همچنان محدود نگاه می دارد.

به گزارش رویتزر، مقام اسرائیلی که نخواست معرفی شود روز سه شنبه گفت اسرائیل از طریق منابع اطلاعاتی «از این نقض مهم تحریم ها پیش از آنکه اتفاق بیافتد آگاه شد.»

او گفت «ما موضوع را با دولت آمریکا در میان گذاشتیم. متاسفانه، معامله انجام شد، و کوشش برای جلوگیری از آن به جایی نرسید.»

وی اظهار داشت هواپیماها به شرکتی فروخته شد که به دلیل مشارکت با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله لبنان، در فهرست سیاه آمریکا قرار دارد. او از این شرکت نام نبرد.

اما خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – گزارش داده است هواپیمایی ماهان، که در فهرست سیاه قرار دارد ، اخیرا ۹ فروند هواپیمای دست دوم ایرباس خریده است. ایرنا فروشنده هواپیماها را معرفی نکرد.

فایننشال تایمز هفته پیش گزارش داد معامله از طریق یک سلسله ترتیبات پیچیده با شرکت های ظاهرا ناآگاه در سراسر اروپا انجام گرفت.

در گزارش رویترز گفته می شود وزارت بازرگانی آمریکا برای نخستین بار ماهان ایر را درسال ۲۰۰۸، پس از آن که متوجه شد سه فروند جت بوئینگ ۷۴۷ را بدون مجوز آمریکا وارد ایران کرده است، در فهرست سیاه گنجاند.

وزارت خرانه داری آمریکا همچنین هواپیمایی ماهان را به حمل سرباز، تجهیزات و اسلحه به سوریه متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG