لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

تردید در پایدار ماندن تحریم‌ها علیه ایران با خرید ایرباس توسط شرکت ماهان


آرشیو
آرشیو

در پی انتشار خبر خرید ۱۵ فروند هواپیمای مسافربری ایرباس توسط ایران، وبسایت خبری بلومبرگ در مقاله‌ای نوشت که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران با فروش هواپیما به ایران در حال فرو ریختن است.

بلومبرگ با اشاره به خبر خرید ۱۵ فروند هواپیمای مسافری توسط شرکت تحریم شده هواپیمایی ماهان طی یک ماه گذشته، نوشت که با توجه به اینکه این شرکت به دلیل کمک رسانی به رژیم بشار اسد در سوریه تحریم شده، خبر این خرید، نقض تحریم‌های اعمال شده است.

بلومبرگ نوشت: «طی این مدت درباره احتمال تحویل سامانه موشکی اس-۳۰۰ و تردد شرکتهای نفتی غربی به ایران نیز شنیده‌ایم.»

نویسنده با استناد به دیدگاه کارشناسان افزود که تحولات ماه‌های اخیر، نشانه فروپاشی نظام تحریم‌ها حتی پیش از دستیابی به توافق اتمی تهران با جامعه جهانی است.

بر این اساس نویسنده نتیجه گرفت که «دولت آمریکا باید برای حفظ این رژیم تحریمها، شرکتهای خاطی را مجازات کند، زیرا در غیر این صورت، اهرم بازگشت دوباره تحریمها در صورت نقض توافق توسط ایران را از دست خواهد داد. »

به نوشته بلومبرگ، اگر آمریکا این اقدام فوری را انجام ندهد، از اهرم تحریم در روزهای باقی مانده به دستیابی به توافق اتمی نمی‌تواند به خوبی استفاده کند.

هفته پیش روزنامه اعتماد سخنان عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی ایران را منتشر کرد که از خرید ۱۷ فروند ایرباس دست دوم از کشورهای دیگر خبر داده و گفته بود که این هواپیماها تحویل ایران شده‌اند.

به گفته آخوندی، اغلب این هواپیماهای خریداری شده ساخت سال ۲۰۰۳ هستند. دو فروند هواپیماهای کهنه‌تر خریداری شده برای استفاده از قطعات آنها اوراق می شوند و بقیه وارد ناوگان هواپیمایی ماهان می‌شوند.

XS
SM
MD
LG