لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

سفر اسماعیل هنیه به مصر در بحبوحه مذاکرات برای یک آتش‌بس دیگر


یک خودروی نظامی اسرائیلی در امتداد مرز با غزه
یک خودروی نظامی اسرائیلی در امتداد مرز با غزه

در بحبوحه گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال امضای یک توافق آتش‌بس دیگر میان حماس و اسرائيل، خبرگزاری‌ها می‌گویند اسماعیل هنیه، رهبر حماس، به مصر سفر کرده است.

هنیه که معمولا در قطر اقامت دارد، آخرین بار اواسط آبان و پیش از اعلام تنها توافق‌ آتش‌بس در جنگ جاری غزه به مصر سفر کرده بود.

به گزارش رویترز، او به طور معمول تنها زمانی در دیپلماسی، علنی مداخله می‌کند که پیشرفت مذاکرات محتمل به نظر آید.

یک منبع آگاه از مذاکرات گفت که فرستادگان طرفین درگیر در حال بحث و گفت‌و‌گو درباره این بودند که کدام یک از گروگان‌هایی که هنوز ستیزه‌جویان در غزه نگه داشته‌اند می‌توانند بر اساس یک توافق‌نامه آتش‌بس جدید آزاد شوند و اسرائیل در ازای آن چه زندانی‌هایی را ممکن است آزاد کند.

این منبع گفت اسرائیل اصرار دارد تمامی زنان و مردان گروگان در غزه که از نظر جسمی و روانی دچار مشکل و ضعف هستند آزاد شوند. فلسطینی‌های محکوم به جرایم جدی هم ممکن است در فهرست زندانیانی باشند که آزاد می‌شوند.

این منبع که نخواست نامش منتشر شود مذاکرات را «فشرده» خواند و گفت که ممکن است طی چند روز آینده پیشرفتی حاصل شود.

مصر و قطر پیشتر نیز در مذاکرات آتش‌بس میان حماس و اسرائيل نقش میانجی را بازی کرده‌اند.

یک مقام فلسطینی گفت که هنیه مشتاق شنیدن سخنان مقامات مصری برای رویکرد جدید احتمالی است. به گفته این مقام فلسطینی موضع رسمی حماس رد هرگونه آتش‌بس موقت جدید است و حماس خواستار توقف دائمی درگیری است.

اما یک مقام ارشد اسرائیلی با تکرار موضع دولت این کشور تاکید کرد که جنگ تنها با آزادی همه گروگان‌ها و نابودی حماس پایان خواهد یافت.

در همین حال ارتش اسرائيل روز چهارشنبه نام دو سرباز اسرائیلی دیگر را که در غزه کشته شده‌اند، اعلام کرد.

جنگ جاری پس از حمله تروریستی به جنوب اسرائيل در ۱۵ مهر آغاز شد. در این حمله نیروهای حماس و گروه جهاد اسلامی حدود ۱۲۰۰ نفر را که بیشتر غیرنظامی بودند کشتند و حدود ۲۴۰ نفر را نیز گروگان گرفتند. اسرائيل نیز یورش همه جانبه‌ای را به غزه آغاز کرد که باعث خرابی‌های گسترده و کشته شده هزاران نفر شده است. اسرائيل می‌گوید حماس پشت غیرنظامیان پنهان می‌شود.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

برخی از اطلاعات مربوط به این گزارش از خبرگزاری‌های رویترز و هاآرتص تهیه شده است

XS
SM
MD
LG