لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

مذاکرات غیرمستقیم اسرائيل و حماس برای تمدید آتش‌بس در غزه


یک گروگان‌ اسرائیلی آزاد شده از سوی حماس
یک گروگان‌ اسرائیلی آزاد شده از سوی حماس

اسرائیل و گروه حماس روز چهارشنبه هشتم آذر، درباره تمدید احتمالی آتش‌بس در نوار غزه مذاکرات غیر مستقیم را آغاز کردند.

آنها پیشتر بر سر برقراری آتش‌بس چهار روزه به توافق رسیده بودند که با میانجی‌گری مصر و قطر، برای تمدید آتش‌بس به مدت دو روز دیگر توافق کردند. به این ترتیب، جنگ در غزه به مدن شش روز متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شبکه تلویزیونی سراسری اسرائیلی «کان» گزارش داد که خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی روز چهارشنبه از نام گروگان‌هایی که قرار است حماس در این روز آزاد کند، مطلع شدند.

این آخرین گروه از گروگان‌های اسرائيلی در دست حماس خواهد بود که طبق توافق آتش‌بس آزاد می‌شوند، مگر آن که مذاکره‌کنندگان موفق به تمدید دوباره آن شوند.

حکومت حماس در غزه فهرستی از ۱۵ زن و ۱۵ نوجوان منتشر کرده است که در ازای آزادی شماری گروگان‌های اسرائيلی در غزه، از زندان‌های اسرائیل آزاد می‌شوند.

به نوشته رویترز، برای نخستین بار از زمان آغاز آتش‌بس است که چنین فهرستی شامل شهروندان فلسطینی اسرائیل و همچنین ساکنان سرزمین‌های فلسطینی می‌شود.

یک سخنگوی دولت اسرائیل گفت که این کشور هر پیشنهاد جدی را بررسی می‌کند. با این همه، او از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

تاکنون حماس ۶۰ زن و کودک اسرائیلی را از بین حدود ۲۴۰ گروگانی که در حمله ۱۵ مهر ربوده بودند، آزاد کرده‌اند. در این ارتباط، ۲۱ شهروند خارجی که بیشتر آنها کشاورزان تایلندی بودند، بر اساس توافق‌های جداگانه آزاد شده‌اند. در مقابل، اسرائیل ۱۸۰ زندانی امنیتی فلسطینی را آزاد کرد که همگی زن و یا نوجوان هستند.

اسرائیل می‌گوید مایل است تا زمانی که حماس روزانه ۱۰ گروگان را آزاد کند، آتش‌بس تمدید شود. اما با وجود اینکه تعداد کمتری از زنان و کودکان، گروگان حماس باقی مانده‌اند، تمدید آتش‌بس می‌تواند به معنای موافقت با شرایط دیگری بر آزادی دست‌کم برخی از مردان اسرائیلی برای نخستین‌بار باشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه از توقف جنگ غزه و تبادل گروگان‌های اسرائیلی با زندانیان فلسطینی استقبال کرد و آن را «توقف خون‌ریزی» در غزه خواند.

او در سخنانی خطاب به نمایندگان پارلمان ترکیه، حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به غزه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به عنوان «قصاب غزه» در یادها خواهد ماند.

پیش از این، حملات رئیس‌جمهوری ترکیه به اسرائیل با واکنش تند اسرائیل مواجه شده است.

در همین حال، سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از جامعه جهانی خواست به سمت راه‌حل دو کشور برای مناقشه فلسطینی‌ها و اسرائیل حرکت کند و گفت اورشلیم باید به عنوان پایتخت هر دو کشور باشد.

اسرائيل می‌گوید اورشلیم پایتخت اسرائيل است.

تاتیانا والووایا، مدیرکل دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، در یک سخنرانی که نویسنده متن آن، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد بود، گفت: «وقت زیادی گذشته است که بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و قوانین بین‌الملل به روشی مصمم و بازگشت‌ناپذیر، به سوی راه‌حل دو کشور حرکت کنیم.»

او افزود: این راه‌حل به آن معنا است که «اسرائیل و فلسطین در کنار هم در صلح و امنیت، و در حالی که اورشلیم پایتخت هر دو کشور باشد، زندگی کنند.»

این سخنان مصادف با روز جهانی همبستگی سازمان ملل متحد با فلسطینی‌ها است که هر سال آن را برگزار می‌کند. این روز، طرح تائید شده مجمع عمومی سازمان ملل برای تقسیم «فلسطین» به کشورهای عربی و یهودی و حاکمیت بین المللی بر اورشلیم را برجسته می‌کند.

XS
SM
MD
LG