لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

دو رهبر ارشد جنبش مقاومت فلسطینی در حمله هوایی اسرائیل کشته شدند


دسامبر 2011، راهپیمایی هواداران حماس در بیست و چهارمین سالروز تاسیس این گروه در نوار غزه
دسامبر 2011، راهپیمایی هواداران حماس در بیست و چهارمین سالروز تاسیس این گروه در نوار غزه

حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه در روز جمعه ده شبه نظامی فلسطینی از جمله دو رهبر جنبش مقاومت فلسطینی را کشت. در جریان همین درگیری فلسطینی ها بیش از بیست راکت را به سوی اسرائیل پرتاب کردند.

خشونت ها میان دو طرف زمانی بالا گرفت که اسرائیل یک اتومبیل را در غزه منفجر کرد که منجر به کشته شدن دو رهبر شبه نظامیان فلسطینی شد. این حمله کمی پس از آن بود که دو راکت از مناطق فلسطینی تحت کنترل حماس به سوی اسرائیل شلیک شد که کشته ای دربرنداشت. به گفته ارتش اسرائیل در اولین حمله هوایی زهیر القیسی، دبیرکل کمیته های مقاومت مردمی و محمود الحنانی، یک رهبر شبه نظامی دیگر فلسطینی کشته شدند.

حملات هوایی بیشتر اسرائیل با فرارسیدن شب آغاز شد که به گفته مسئولان حماس، هشت فلسطینی دیگر را در نوار غزه به کشتن داد. اسرائیل انجام سه حمله هوایی را تأیید کرده است.

گروه اسلامگرای حماس که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می شود در سال ۲۰۰۷ طی کودتایی خونین نوار غزه را از کنترل جنبش فتح به ریاست محمود عباس خارج کرد.

با مرگ زهیر القیسی، کمیته های مقاومت مردمی فلسطینی گفتند دست به اقدامات تلافی جویانه خواهند زد و چندین گروه دیگر شبه نظامی در مناطق فلسطینی نیز مسئولیت شلیک راکت به اسرائیل را برعهده گرفتند.

گفته می شود هشت فلسطینی دیگری که در حملات بعدی اسرائیل کشته شدند، اعضای گروه جهاد اسلامی بودند.

XS
SM
MD
LG