لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

دست کم ۱۸ فلسطینی در حمله هوایی اسرائیل کشته شدند


دست کم ۱۸ فلسطینی در حمله هوایی اسرائیل کشته شدند
دست کم ۱۸ فلسطینی در حمله هوایی اسرائیل کشته شدند

سه فلسطینی در حمله هوایی هواپیمای نظامی اسرائیل به نوار غزه کشته شدند. این حمله دور جدیدی از درگیری هایی است که برای سومین روز متوالی و با پرتاب راکت شبه نظامیان به سمت اسرائیل ادامه یافته.

به گفته پزشکان فلسطینی، یک شبه نظامی، یک مرد شصت ساله و یک پسر پچه دوازده ساله که پیاده عازم مدرسه خود در جبلیه واقع در شمال غزه بود در حمله هوایی هواپیماهای اسرائیلی در روز یکشنبه کشته شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد شبه نظامیانی را هدف قرار داده بود که روز یکشنبه ده ها راکت به سمت مناطق جنوبی اسرائیل پرتاب کرده بودند. بنا به گزارش ها، حملات موشکی هیچ تلفاتی به همراه نداشتند.

در حمله های هوایی اسرائیل به غزه از روز جمعه تاکنون، هجده فلسطینی کشته شده اند که بیشتر آن ها شبه نظامیان وابسته به «جهاد اسلامی» و «کمیته های مقاومت مردمی» بودند. این دو گروه از آن زمان تاکنون، بیش از صد راکت به سمت اسرائیل پرتاب و چندین غیرنظامی را زخمی کرده اند. سیستم ضد موشک «گنبد آهنی» اسرائیل حدود ۳۰ موشک را منهدم کرده است.

سوانح اخیر یکی از مرگبارترین تبادلات آتش بین اسرائیل و شبه نظامیان نوار غزه از ژانویه سال ۲۰۰۹ و پایان جنگ کوتاه بین دو طرف محسوب می شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت این حمله های هوایی، «بهای سنگینی» هستند که شبه نظامیان می پردازند و تا زمانی که لازم باشد، ادامه پیدا خواهند کرد. مقامات اسرائیل، در واکنش به حمله های موشکی شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه، مدارس مناطق جنوب کشور را تعطیل کرده اند.

مقامات فلسطینی می گویند مصر در تلاش است تا برای برقراری آرامش در منطقه میانجی گری کند. مصر در درگیری های در مقیاس کوچک تر بین طرفین در سال های اخیر میانجی گری کرده بود.
خالد الباش، یکی از رهبران «جهاد اسلامی» به آسوشیتدپرس گفت تا زمانی که «تجاوز و حمله صهیونیستی» علیه غزه ادامه دارد، آرامش برقرار نخواهد شد. غزه از سال ۲۰۰۷ تاکنون تحت حاکمیت گروه شبه نظامی حماس بوده است.

آخرین درگیری روز جمعه و زمانی به وقوع پیوست که حمله هوایی اسرائیل به غزه، به کشته شدن دو رهبر «کمیته های مقاومت مردمی» منجر شد و شبه نظامیان نیز به تلافی این حمله، راکت پرتاب کردند. اسرائیل اعلام کرد که ظهیر القیسی، یکی از شبه نظامیان ارشد این گروه در ماه اوت سال گذشته برای اجرای حمله ای برنامه ریزی کرده بود که در آن شبه نظامیان از مرز مصر به جنوب اسرائیل نفوذ کردند و هشت اسرائیلی را به قتل رساندند. مقامات گفتند القیسی برای اجرای یک حمله مشابه در آینده نزدیک توطئه چینی کرده بود.

هزاران عزادار فلسطینی روز شنبه برای مراسم خاکسپاری و تشیع جنازه قربانیان حمله های هوایی اسرائیل در خیابان های غزه تظاهرات کردند. بسیاری از معترضان شعار «انتقام، انتقام» سر می دادند.

ایالات متحده حمله های موشکی به اسرائیل را «اقدامات بزدلانه» خوانده است و خواستار برقراری آرامش از سوی طرفین درگیری ها شد.

XS
SM
MD
LG