لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

تلاش‌های دیپلماتیک برای ارسال کمک به غزه شکست خورد؛ اسرائیل به حملات ادامه می‌دهد


تانک‌های اسرائیل در نزدیکی مرز با لبنان. ۲۰ مهر.
تانک‌های اسرائیل در نزدیکی مرز با لبنان. ۲۰ مهر.

تلاش‌های دیپلماتیک برای ارسال کمک به نوار محاصره شده غزه در روز دوشنبه، ۲۴مهر، با شکست مواجه شد.

با دستور اسرائیل برای تخلیه روستاهای خود در امتداد مرز با لبنان موجب نگرانی از گسترش جنگ به جبهه جدیدی شده است.

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل به گمانه‌زنی‌ها در باره آتش‌بس برای کمک‌های بشردوستانه به غزه در ازاری آزادی گروگان‌ها گفت که «هیچ آتش‌بسی برقرار نخواهد شد و اسرائیل به عملیات خود ادامه خواهد داد.

او گفت: «در حال حاضر چنین تلاش‌هایی وجود ندارد. اگر چیزی تغییر کند، ما به مردم اطلاع خواهیم داد. ما به مبارزه علیه حماس، این سازمان جنایتکاری که این (حملات) را انجام داد، ادامه می‌دهیم.»

غزه تحت محاصره کامل اسرائیل قرار دارد و اسرائیل مصمم به نابودی حماس است و بنا به گزارش‌ها انتظار می‌رود حمله زمینی گسترده به نوار غزه را آغاز کند.

طبق گزارش سازمان ملل متحد، یک میلیون از ۲.۳ میلیون ساکنان غزه خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. برق قطع است، آب آشامیدنی کمیاب است و آخرین سوخت ژنراتورهای اورژانس بیمارستان‌ها یک روز بیشتر دوام نخواهد آورد.

رویترز به نقل از ساکنان گفت که حملات هوایی شبانه شدیدترین حملات تاکنون بوده است و بمباران در طول روز ادامه داشت.

رویترز می‌گوید دستور اسرائیل برای تخلیه ۲۸ روستا در امتداد مرز لبنان نشان از گسترش جنگ در جبهه جدیدی دارد. حزب الله لبنان اعلام کرد که پنج موضع اسرائیل را هدف قرار داده است.

درگیری‌های هفته گذشته مرگبارترین درگیری‌ها در منطقه مرزی لبنان از زمان جنگ سال ۲۰۰۶ بین اسرائیل و حزب‌الله بود که مانند حماس متحد جمهوری اسلامی است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در پارلمان گفت که اسرائیل باید برای یک نبرد طولانی آماده شود.

او گفت: «اکنون ما روی یک هدف متمرکز هستیم: متحد کردن نیروها و حرکت رو به جلو تا پیروزی. این نیاز به عزم و اراده دارد زیرا پیروزی زمان می برد». «و من پیامی برای ایران و حزب الله دارم، ما را در شمال امتحان نکنید.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی‌بی‌اس در پاسخ به پرسشی درباره پیامش به حزب‌الله و ایران و درگیری‌های اخیر در مرز شمالی اسرائیل، آنها را از دخالت بر حذر داشت و با تاکید گفت: «دخالت نکنید، نکنید، نکنید.»

XS
SM
MD
LG