لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

خانواده‌های گروگان‌ها خواستار ملاقات با نتانیاهو هستند


تجمع اعضای خانواده‌ها، بستگان، دوستان و حامیان گروگان‌هایی که در اسارت حماس هستند. ۱۵ نوامبر. تل آویو.
تجمع اعضای خانواده‌ها، بستگان، دوستان و حامیان گروگان‌هایی که در اسارت حماس هستند. ۱۵ نوامبر. تل آویو.

خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی که حماس آنها را ربوده است، از جمله تعدادی از آن‌هایی که در روزهای اخیر آزاد شده‌اند، خواستار دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور هستند.

به گزارش تایمز اسرائیل، انجمن خانواده‌های گروگان‌ها در بیانیه‌ای که روز شنبه، ۱۱ آذر، منتشر شد گفتند پس از پایان آتش‌بس یک هفته‌ای با هدف آزادی گروگان‌ها به دلیل آن که حماس آن را نقض کرد و اعلام خروج اسرائیل از مذاکرات تمدید آتش‌بس، می‌خواهند «امشب» با نتانیاهو دیدار کنند.

این انجمن می‌گوید: «پایان آتش‌بس و از سرگیری جنگ، اطلاع‌رسانی فوری به خانواده‌های گروگان‌ها را الزامی می‌کند.» در ادامه این بیانیه آمده است که «گروگان‌های بازگشته خواستار دیدار با نخست‌وزیر و اعضای کابینه جنگ و خانواده‌های گروگان‌ها هستند.»

آنها می‌گویند «هر روز می‌تواند آخرین روز باشد، ما نمی‌توانیم آنها [گروگان‌ها] را آنجا رها کنیم.»

بنا به این گزارش، در طول آتش‌بس یک هفته‌ای، ۱۰۵ غیرنظامی از اسارت حماس در غزه آزاد شدند: ۸۱ اسرائیلی، ۲۳ شهروند تایلندی و یک فیلیپینی.

نشریه تایمز اسرائیل در آخرین به‌روزرسانی اشاره می‌کند که «هنوز ۱۳۶ نفر - ۱۱۴ مرد، ۲۰ زن و دو کودک - گروگان گروه‌های تروریستی غزه هستند. ده تن از گروگان‌ها ۷۵ سال به بالا دارند. اکثریت قریب به اتفاق گروگان‌ها، ۱۲۵ نفر، اسرائیلی هستند. ۱۱ نفر از اتباع خارجی هستند که هشت نفر از آنها اهل تایلند هستند.»

گروه‌های حماس و جهاد اسلامی که توسط بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا به عنوان سازمانی تروریستی طبقه‌بندی شده‌اند، در حملات به اسرائیل دستکم ۱۲۰۰ نفر بیشترشان غیرنظامی بودند را کشتند و با هجوم به مناطق جنوبی اسرائیل ۲۴۱ نفر را گروگان گرفتند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، اسرائیل و شمار دیگری از کشورهای این دو گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

وقفه‌ای که از ۳ آذر آغاز و دو بار تمدید شد، امکان مبادله روزانه گروگان‌های اسرائیلی را که در غزه گرفتار بودند با زندانیان فلسطینی و افزایش کمک‌های ارسالی به غزه را فراهم کرد.

اسرائیل گفته بود که آتش‌بس موقت تا زمانی ادامه خواهد داشت که حماس روزانه ده گروگان را آزاد کند. اما به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از هفت روز که تعدادی از زنان، کودکان و گروگان‌های خارجی آزاد شدند، میانجی‌ها در آخرین ساعات نتوانستند راهکاری برای آزادی بیشتر گروگان‌ها پیدا کنند.

یک مقام اسرائیلی در واشنگتن به خبرگزاری رویترز گفت که آزادی هر چه بیشتر گروگان‌ها، یک «اولویت بسیار بالا» است.

او گفت: «اسرائیل مایل است وقفه‌های بیشتری در جنگ بدهد. ما می‌توانیم در حالی که هنوز مبارزه می‌کنیم، مذاکره کنیم.»

XS
SM
MD
LG