لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

ادامه بمباران غزه؛ چین خواهان «آغاز سریع مذاکرات صلح» شد


ارتش اسرائیل.
ارتش اسرائیل.

نیروهای اسرائيلی روز دوشنبه ۲۵ دی به بمباران اهدافی در جنوب، شمال و مرکز غزه ادامه دادند.

این بمباران پیش از صدور یک بیانیه مورد انتظار از سوی حماس در مورد سرنوشت سه اسرائیلی که این گروه فلسطینی آنها را گروگان گرفته است رخ داد.

این سه از جمله ۲۴۰ نفری هستند که حماس در جریان یک حمله تروریستی غافلگیرکننده به جنوب اسرائیل در ۱۵ مهر ماه آنها را گروگان گرفت.

به گزارش رویترز، حماس روز یکشنبه ویدئویی را پخش کرد که در آن سه گروگان اسرائیلی در غزه را نشان می‌داد و از دولت اسرائیل خواست که حملات هوایی و زمینی خود را متوقف کند تا آنها را آزاد کند.

این ویدئوی بدون تاریخ ۳۷ ثانیه‌ای، نوآ آرگامانی ۲۶ ساله، یوسی شرعبی ۵۳ ساله، و ایتای سویرسکی ۳۸ساله را نشان داد و با این جمله به پایان رسید: «فردا (دوشنبه) شما را از سرنوشت آنها مطلع خواهیم کرد.»

حدود نیمی از ۲۴۰ گروگانی که حماس در حمله ۱۵ مهر خود به جنوب اسرائیل گروگان گرفته است، در یک دوره آتش بس کوتاه مدت در ماه نوامبر آزاد شدند، اما اسرائیل می‌گوید که ۱۳۲ نفر در غزه باقی مانده‌اند و ۲۵ نفر از گروگان‌های اسرائيلی در اسارت فلسطینی‌ها کشته شده‌اند.

درخواست چین برای آغاز سریع مذاکرات صلح

از سوی دیگر، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز یکشنبه در مصر در سخنرانی خود خواستار از سرگیری سریع مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها شد که شامل «تدوین یک جدول زمانی و نقشه‌راه مشخص برای اجرای راه حل دو دولتی» یعنی تشکیل کشور فلسطینی در سرزمین‌هایی که اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ گرفت، باشد.

افزایش کشته‌ها و ادامه حملات

مقامات بهداشتی غزه تحت کنترل حماس گفتند که در حمله هوایی شبانه اسرائیل به خانه‌ای در شهر غزه در شمال باریکه، ۱۲ فلسطینی کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

حمله تانک‌های اسرائيل به خان یونس، شهر اصلی جنوب باریکه غزه نیز ستون‌هایی از دود ایجاد کرد.

خبرگزاری «صفا» وابسته به حماس از درگیری شدید بین شبه‌نظامیان حماس و نیروهای اسرائیلی در خان یونس خبر داد. حملات شدید تانک‌های اسرائیلی نیز در نزدیکی اردوگاه‌های آوارگان البریج و المغازی در مرکز غزه گزارش شد.

به نوشته رویترز، در اردوگاه آوارگان النصیرات، یک روزنامه‌نگار محلی تصاویری از خیابانی را که زمانی در آن زندگی می‌کرد، نشان داد و گفت تمام این محله ویران شده است.

ساکنان غزه گفتند که ارتباطات در سراسر نوار غزه برای چهارمین روز پیاپی قطع شد.

ارتش اسرائیل گفته است که پس از یک حمله اولیه همه جانبه با محوریت پاکسازی انتهای شمالی نوار غزه که به طور انبوهی ساخته شده است، عملیات نظامی خود را در ماه‌های بعدی بطور هدفمندتری علیه رهبران و مواضع حماس در جنوب باریکه غزه ادامه می‌دهد.

حدود دو میلیون آواره در جنوب غزه در چادرها و سایر اقامتگاه‌های موقت پناه گرفته‌اند، و ساکنان این قلمرو کوچک به دلیل کمبود غذا، سوخت و دارو در معرض خطر گرسنگی و بیماری قرار دارند.

نهاد‌های سازمان ملل متحد روز دوشنبه درخواست خود را برای آتش بس بشردوستانه در غزه تکرار کردند.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس که بیش از ۱۲۰۰ نفر را در اسرائيل کشت، این کشور برای آنچه ریشه‌کن کردن حماس خوانده است، به غزه یورش برده است. بیش از ۲۴هزار نفر بر اساس گزارش‌ها کشته شده‌اند. اسرائيل می‌گوید حماس از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

حملات در اسرائيل

در همین حال، نیروهای امداد در اسرائيل گفتند در پی یک حمله در مرکز این کشور، یک نفر کشته و دست کم ۱۲ نفر زخمی شدند.

به گزارش اسکای نیوز، پلیس اسرائیل اعلام کرد که در این حمله دو نفر با خودروهای سرقتی چندین نفر را در شهر رعانانا در شمال تل آویو زیر گرفتند.

طبق این گزارش پلیس این واقع را یک حمله تروریستی «چند خودرویی» توصیف کرد که در آن مظنونان از سه وسیله نقلیه مختلف استفاده کردند که حداقل یکی از آنها به سرقتی بود.

پلیس گفت که دو مظنون از یک خانواده فلسطینی در الخلیل، شهری در کرانه باختری اشغالی هستند و به طور غیرقانونی وارد اسرائیل شدند.

اما تایمز اسرائيل نیز نوشته است که علاوه بر حملات خودرویی، حملاتی هم با چاقو صورت گرفت و این سایت خبری شمار زخمی‌ها را ۱۷ نفر گزارش کرد و گفت یک زن در این حملات کشته شده است. در میان زخمی‌ها کودکان و نوجوانان نیز حضور دارند.

تایمز اسرائيل می‌گوید شین‌بت در حال بازجویی از دو منظون است.

XS
SM
MD
LG