لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

صدمین روز جنگ در غزه؛ درگیری‌ها ادامه دارد


جنگ در غزه
جنگ در غزه

تانک‌ها و هواپیماهای اسرائیلی روز یکشنبه به اهدافی در جنوب و مرکز باریکه غزه حمله کردند. این در حالی است که جنگ پس از حمله مردان مسلح تحت رهبری حماس به اسرائيل در ۱۵ مهر، روز یکشنبه ۲۴ دی وارد صدمین روز خود شد.

به گزارش رویترز درگیری‌های مسلحانه نیز در برخی مناطق غزه به شدت ادامه دارد.

خدمات ارتباطی و اینترنت برای سومین روز متوالی قطع شده است و این قطعی کار نیروهای امداد و آمبولانس‌ها برای کمک به مردم مناطق آسیب دیده از درگیری را پیچیده‌تر کرد.

درگیری‌ها در شهر جنوبی خان یونس متمرکز است. حماس گفت نیروهایش در آنجا یک تانک و همچنین در دو منطقه در مرکز غزه دو تانک را منهدم ‌‌کردند. ارتش اسرائيل گفت چندین شبه‌نظامی در مرکز غزه کشته شدند.

ارتش اسرائيل همچنین گفت که نیروهایش چندین گودال را که حماس برای شلیک راکت به اسرائیل استفاده می کرد، منهدم کرد.

وزارت بهداشت غزه که در کنترل حماس است گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۵ نفر کشته و ۲۶۵ نفر زخمی شده‌اند که تعداد کل کشته شدگان از آغاز جنگ را به حدود ۲۴هزار نفر و تعداد زخمی‌ها را به بیش از ۶۰هزار نفر می‌رساند.

مقامات غزه بین کشته شدگان شبه‌نظامی و غیرنظامی تفاوت آماری نمی‌گذارند.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس، از طریق تصویری در کنفرانسی در استانبول شرکت کرد و حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائيل را ستود. بر اساس آمارهای اسرائیلی، بیش از ۱۲۰۰ نفر در آن حمله کشتنه شدند و حدود ۲۴۰ نفر نیز گروگان گرفته شده و به غزه برده شدند.

هنیه به کنفرانس استانبول در ترکیه گفت: «ما جویای جنگ نیستیم. ما جویای آزادی هستیم.»

حماس خواستار نابودی اسرائيل است.

هنیه گفت که حمله ۱۵ مهر تا حدی پاسخی به محاصره طولانی مدت نوار غزه از سوی اسرائیل بوده است. حماس از سال ۲۰۰۷ کنترل آن را در دست دارد.

پیش از تهاجم حماس در ۱۵ مهر روزانه بسیاری از فلسطینی‌های غزه برای کار وارد اسرائيل می‌شدند.

ارتش اسرائیل می گوید بر انتهای جنوبی غزه متمرکز شده است، جایی که تقریبا ۲ میلیون نفر در حال حاضر در چادرها و سایر اقامتگاه‌های موقت پناه گرفته‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، درخواست‌ها برای آتش‌بس را رد کرده و گفته است که جنگ تا زمانی که اسرائيل به پیروزی کامل بر حماس دست یابد، ادامه خواهد یافت.

ارتش اسرائيل می‌گوید، با این حال، مرحله بعدی جنگ شاهد کارزار نظامی هدفمندتر علیه رهبران و مواضع نظامی حماس خواهد بود.

XS
SM
MD
LG