لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با گوترش نسبت به حضور ایران در مرزهای این کشور هشدار داد


از راست: گیلعاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و یوآف گالانت وزیر دفاع اسرائیل
از راست: گیلعاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و یوآف گالانت وزیر دفاع اسرائیل

یوآف گالانت وزیر دفاع اسرائیل به همراه سفیر این کشور در سازمان ملل، دوشنبه شب با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد و نسبت به نفوذ جمهوری اسلامی در در غزه، کرانه باختری، لبنان هشدار داد.

جروزالم پست به نقل از منابع خود گزارش داد گالانت به همراه گیلعاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل، گفت که جمهوری اسلامی ایران به همراه حزب الله لبنان اقدامات تحریک‌آمیزی را در مرز شمالی اسرائیل (مرز با لبنان) را دنبال می‌کنند. او به نصب چادرهای حزب الله در مزارع شبعا به عنوان شاهدی بر ادعای خود اشاره کرد.

تنها یک روز پیش از این دیدار، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور در طول ماه گذشته توانسته‌اند تلاش‌هایی را برای قاچاق مواد منفجره از ایران به اسرائیل از طریق اردن را با موفقیت خنثی کنند.

وزیر دفاع اسرائیل در این دیدار از سازمان ملل خواست علیه تنش‌های ایجاد شده توسط جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان اقدام کند.

به نوشته جروزالم پست، وزیر دفاع اسرائیل پیشنهاد داده نیروهای «یونیفل» یا همان نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان، مانع نفوذ ایران و حزب الله شوند.

یوآف گالانت در حساب ایکس (توئیتر) خود درباره این دیدار نوشت: در ملاقات مهم‌مان، ما درباره تلاش جمهوری اسلامی برای اعزام سازمان‌های تروریستی برای اقدام علیه اسرائیل گفتگو کردیم.

مقامات جمهوری اسلامی ایران هنوز به این اظهارات واکنش نشان نداده‌اند اما همزمان با این دیدار، دوشنبه شب حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نسبت به فعالیت یونیفل هشدار داد و گفته بود: آمریکایی‌ها می‌خواهند یونیفل را در لبنان تبدیل به جاسوسان اسرائیلی کنند. ما به خاطر مواضع سیاسی رسمی هم مجبوریم که این وضعیت را تحمیل کنیم؛ زیرا برخی حضور یونیفل را منفعتی برای لبنان می‌دانند.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان بعد از بحران بین لبنان و اسرائیل در سال ۱۹۷۸ در مرز دو کشور مستقر شدند.

XS
SM
MD
LG