لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

اسرائیل ۱۳ نفر را به ظن آتش سوزی عمدی بازداشت کرد


حیفا - شمال اسرائیل
حیفا - شمال اسرائیل

به دنبال گسترش وسیع شعله های آتش از مرکز به شمال اسرائیل در شامگاه پنجشنبه، پلیس این کشور روز جمعه ۱۳ نفر را به ظن آتش سوزی عمدی بازداشت کرد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود این کار در چارچوب تروریسم تعریف می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز آتش نشانان روز جمعه برای چهارمین روز پیاپی در تپه ها و مناطق جنگلی اطراف اورشلیم و شمال اسرائیل، با حمایت و همکاری آتش نشانان فلسطینی و گروه های امدادی از کشورهای قبرس، یونان، کرواسی، ایتالیا، روسیه و ترکیه به در تلاش برای اطفاء حریق بودند.

بنیامین نتانیاهو همچنین گفت که پیشنهاد کمک مصر و اردن را نیز پذیرفته است.

آب و هوای خشک و بادهای شرقی به گسترش شعله های آتش دامن زد. آتش روز سه شنبه شروع شد و حالا به نیمی از کشور گسترش یافته است.

نتانیاهو گفته است که آتش سوزی در برخی قسمت ها در نتیجه «خرابکاری عمدی» است. او گفت: «عاملان این تروریسم به سزای عمل خود خواهند رسید.» او روز جمعه به خبرنگاران گفت آتش سوزی عمدی توسط «عوامل به شدت مخالف با اسرائیل» انجام شده است.

میکی روزنفلد سخنگوی پلیس اسرائیل گفت ۱۲ نفر در حال فرار از صحنه آتش سوزی و یا تلاش برای آتش زدن دستگیر شده اند. گیلعاد اردان وزیر امنیت کشور اسرائیل نیز به خبرنگاران گفت ۱۳ نفر بازداشت شده اند.

اردان گفت بازداشت شدگان «اقلیت» بودند که به گفته رویترز به شهروندان عرب اسرائیل و فلسطینی ها اطلاق میشود. او گفت احتمال بالا این است که آنها انگیزه های ملی گرایانه داشتند.

آتش سوزی حاضر در اسرائیل، بزرگترین آتش سوزی در این کشور از سال ۲۰۱۰ به این سو است. در آتش سوزی بزرگ سال ۲۰۱۰ در شمال اسرائیل ۴۴ نفر کشته شدند. کارشناسان گفتند که آتش در نتیجه سهل انگاری رخ داده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG