لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

شهر حیفا در اسرائیل در شعله های آتش؛ پلیس: در برخی نقاط آتش‌سوزی عمدی است


حیفا ۲۴ نوامبر
حیفا ۲۴ نوامبر

با راه یافتن شعله های آتش در شهرها و روستاهای مرکز و شمال اسرائیل دولت این کشور روز پنجشنبه به هزاران تن از شهروندان خود در این مناطق از جمله حیفا سومین شهر بزرگ اسرائیل دستور داد که شهر را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز تصاویر تلویزیونی حاکی است که دیواری از شعله های بلند آتش از محله های مرکزی شهر حیفا در شمال اسرائیل زبانه می کشد و آتش نشانان سعی در مهار آن دارند.

شهر حیفا حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. رئیس پلیس اسرائیل احتمال این که بخشی از آتش سوزی، عمدی و با انگیزه سیاسی باشد را رد نکرده است.

رویترز می گوید آتش در چندین نقطه و در سه روز گذشته جریان داشته اما در روز پنجشنبه تشدید یافته و به دلیل خشکی فصلی هوا و بادهای شرقی افزایش یافته است.

نفتالی بنت وزیر آموزش اسرائیل و رئیس یک حزب دست راستی این کشور در سخنانی هشدارآمیز گفت عامل آتشسوزی نمیتواند یهودی باشد. رویترز می گوید سخنان بنت اشاره ای تلویحی به این است که شهروندان عرب یا فلسطینی ها پشت آتشسوزی هستند.

گیلعاد اردان وزیر امنیت عمومی اسرائیل به تلویزیون این کشور گفته بود که هشت نفر به اتهام دست داشتن در آتشسوزی بازداشت شده اند.

به نوشته هاآرتص چهار شهروند عرب صبح پنجشنبه به اتهام آتش سوزی عمدی بازداشت و پس از بازجویی آزاد شدند.

پلیس اسرائیل فرد یا گروهی را به عنوان مقصر معرفی نکرده اما گفته است که در برخی نقاط آتشسوزی عمدی بوده است.

نشریه اسرائیلی هاآرتص گفت اسرائیل پیشنهاد کمک مقامات فلسطینی را پذیرفته اند. مقامات فلسطینی به اسرائیل گفتند که حاضرند چهار تیم آتش نشانی را برای مهار شعله های آتش به این کشور اعزام کنند.

هاآرتص می گوید دستکم ۱۳۰ نفر در آتشسوزی مجروح شده اند و اغلب دچار خفگی با دود شده اند. روسیه، ترکیه، یونان، ایتالیا، کرواسی و قبرس پیشتر گفتند که ده هواپیما را برای کمک به اسرائیل میفرستند.

یک بوئینگ عظیم ۷۴۷ برای مبارزه با آتشسوزی ، ۲۸ ساعت پس از وقوع آتش و به درخواست وزارت خارجه اسرائیل از شرکت آمریکایی بوئینگ از سوی آمریکا به اسرائیل اعزام شد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به وزارت خارجه این کشور دستور داده بود که با بوئینگ تماس گرفته و درخواست کمک کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG