لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

در رقابتی نزدیک، بنیامین نتانیاهو در انتخابات اسرائیل پیروز شد


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با پیروزی در انتخابات پارلمانی اسرائیل، برای پنجمین بار در این کشور دست به تشکیل دولت خواهد زد.

به گزارش رویترز، پس از شمارش ۹۷ درصد آرا، حزب لیکود و ائتلاف آبی-سفید هر کدام توانستند ۳۵ کرسی در کنست یا پارلمان ۱۲۰ عضوی بدست بیاورند اما لیکود با دیگر احزاب، ائتلاف کرد و مجموعا آنها ۶۵ کرسی را در اختیار دارند.

ائتلاف آبی-سفید به رهبری بنی گانتس رقیب اصلی نتانیاهو، ۳۵ کرسی را کسب کرد. با توجه به نتایج شمارش آرا و با احتساب کرسی‌های دیگر احزاب حامی ائتلاف آبی-سفید، این ائتلاف در نهایت ۵۵ کرسی در کنست خواهد داشت.

نخست‌وزیر اسرائیل در جمع حامیان خود در دفتر حزب لیکود، نتیجه انتخابات را یک «پیروزی بزرگ» توصیف کرد.

نتانیاهو در این انتخابات، با احزاب دست‌راستی و گروه‌های مذهبی اسرائیل دست به ائتلاف زده بود. مسئله‌ای که به احتمال زیاد در تشکیل دولت جدید هم نمود خواهد داشت.

با مشخص شدن نتایج انتخابات سه شنبه، رئیس جمهوری اسرائیل، با سران هر حزب که بیشترین رای را کسب کرده درباره ترجیح‌شان برای نخست وزیری مشورت می‌کند سپس بهترین گزینه را برای تشکیل دولت و ایجاد ائتلاف انتخاب می‌کند.

کسی که از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه شد، ۴۲ روز فرصت دارد که دولت را تشکیل دهد. اگر او نتواند، رئیس جمهوری فردی دیگر از را برای تشکیل دولت انتخاب می‌کند.

جزئیات کامل انتخابات اسرائیل پیش از این در بلاگ زنده صدای آمریکا پوشش داده شده که می‌توانید اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG