لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

گام بعدی انتخابات اسرائیل چیست؛ فرصت ۴۲ روزه برای تشکیل دولت


اسرائیل نظام پارلمانی دارد. بعد از رای گیری روز سه شنبه، احزاب متناسب با میزان رای‌شان در کنست کرسی خواهند داشت. هر حزبی که دست‌کم ۳.۲۵ درصد آرا در کل کشور کسب کند، چهار کرسی را در کنست از آن خود می کند. با توجه به حضور حدود چهل حزب، پیش بینی می شود که ۱۲ حزب در این انتخابات ۱۲۰ کرسی کنست را از آن خود کنند.

بعد از اعلام نتایج چه می‌شود

با مشخص شدن نتایج انتخابات سه شنبه، رئیس جمهوری اسرائیل، با سران هر حزب که بیشترین رای را کسب کردهدرباره ترجیح‌شان برای نخست وزیری مشورت می‌کند سپس بهترین گزینه را برای تشکیل دولت و ایجاد ائتلاف انتخاب می‌کند.

همانطوری که مشخص است، رهبر حزبی که بیشترین کرسی را دارد، الزاما گزینه بهتری برای تشکیل ائتلاف نیست. مثلا اگر حزب پیروز ۳۵ کرسی داشته باشد و رهبر آن نتواند دست‌کم ۲۶ نماینده احزاب دیگر را با خود همراه کند، رئیس جمهوری اسرائیل ترجیح می‌دهد که فرد دیگری که این توانایی را دارد، برای تشکیل دولت معرفی کند.

کسی که از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه شد ، ۴۲ روز فرصت دارد که دولت را تشکیل دهد. اگر او نتواند، رئیس جمهوری یکی دیگر از را برای تشکیل دولت انتخاب می‌کند.

ائتلاف کدام جناح امکان پذیر است

أحزاب و گروه های سیاسی شرکت کننده در انتخابات این دوره اسرائیل از طیف راست افراطی، راست، میانه، چپ تشکیل شده اند. اگر حزب لیکود بنیامین نتانیاهو راست محسوب شود،‌او شانس دارد با دیگر احزاب راست و حتی راست افراطی ائتلاف تشکیل دهد.

اما در مقابل بنی گانتس میانه قرار دارد که چشم انداز همکاری با احزاب میانه و حتی چپ را دارد. او در احزاب راست حمایت موشه یعالون و گابی اشکنازی را داشت اما مشخص نیست که بتواند احزاب راست را متقاعد کند از او حمایت کنند. او اگر بتواند حمایت سه حزب کوچکترکولانو، هویت و پل را کسب کند به ننخست وزیری نزدیک می‌شود.

در حال حاضر نتانیاهو ائتلاف را امکانپذیر تر می داند. با این حال گانتس هم در آخرین موضع گیری از رئیس جمهوری اسرائیل خواسته او را مامور تشکیل کابینه کند.

جزئیات کامل انتخابات اسرائیل پیش از این در بلاگ زنده صدای آمریکا پوشش داده شده که می‌توانید اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG