لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

لباس جنجالی وزیر فرهنگ اسرائیل بر فرش قرمز جشنواره فیلم کن


میری رگو، وزیر فرهنگ اسرائیل؛ تصویر از فیسبوک در صفحه نشریه ایندیپندنت
میری رگو، وزیر فرهنگ اسرائیل؛ تصویر از فیسبوک در صفحه نشریه ایندیپندنت

پیراهنی که وزیر فرهنگ اسرائیل بر فرش قرمز جشنواره فیلم کن پوشید واکنش های متعددی به همراه داشت و از سوی برخی به عنوان یک پیام سیاسی برداشت شد.

بنا به گزارش وبسایت خبری ایندیپندنت، خانم میری رگو وزیر فرهنگ اسرائیل، با لباسی غیرمنتظره و حاوی پیامی سیاسی در جشنواره فیلم کن روی فرش قرمز رفت. میری رگو در افتتاحیه جشنواره فیلم کن یک دامن بلند سفید و طلایی به تن داشت منقش به نماهایی از شهر قدیم اورشلیم، گنبد طلایی قبه الصخره، و برج داوود.

خانم میری رگو که از وزرای راستگرا و صریح ائتلاف حاکم بنیامین نتانیاهو محسوب می شود با اشاره به جشن پنجاه سالگی جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ که در آن اسرائیل اورشلیم شرقی را ضمیمه خود ساخت گفت: «من با افتخار این واقعه تاریخی را در قالب هنر و مد جشن می گیرم و خوشحالم که این اثر هنری محصول آویاد هرمن طراح مد اسرائیلی توانسته زیبایی اورشلیم، پایتخت ابدی ما را به تصویر بکشد.»

با این حال، اشغال پنجاه ساله اورشلیم شرقی و بخش هایی از کرانه غربی توسط اسرائیل از سوی بیشتر کشورهای جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشده است. به همین خاطر جامعه و بیانیه سیاسی خانم رگو از سویی نیز منجر به واکنش فلسطینی ها و ناظران دیگر شده است.

یکی از مقاله نویسان روزنامه اسرائیلی و لیبرال هاآرتص لباس خانم رگو را «تهاجمی، منفی، و فرصت طلبانه» خواند و گفت «این نیز یک نمایش ترسناک و استعماری دیگر با حضور خانم رگو در نقش اول است.»

فضای مجازی نیز همراه بود با واکنش های متفاوت، برخی این اقدام خانم رگو را ستایش و برخی دیگر آنرا سرزنش کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG