لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۲

دومین کشتی حامل کمک برای فلسطینیان به غزه نزدیک می شود


فعالان طرفدار فلسطینیان می گویند یک کشتی باری حامل ۱۰ تن کمک و تدارکات قرار است روز شنبه به غزه برسد – اقدامی که ممکن است صحنه را برای رویارویی دریایی دیگری با اسراییل آماده کند.
سازمان دهندگان «جنبش غزه آزاد» روز جمعه در اطلاعیه ای گفتند کشتی «راشل کوریه» در آبهای بین المللی در حدود ۲۴۰ کیلومتری غزه قرار دارد. آنها می گویند کشتی حامل مواد ساختمانی، کاغذ و تدارکات دیگری است که اسراییل حاضر نیست اجازه دهد برای «مردم در بند غزه» حمل شود.
بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه به کابینه خود گفت به کشتی اجازه داده نخواهد شد به غزه برسد. مقامات اسراییل می گویند فعالان می توانند بجای آن کالاهای خود را در بندر آشدود خالی کنند.
روز دوشنبه هشت ترک و یک آمریکایی ترک تبار در پی حمله کماندوهای اسراییل به کشتی های آنها کشته شدند.
ترکیه تهدید می کند روابط خود با اسراییل را به دلیل این حمله به پایین ترین سطح پایین بیاورد. معاون نخست وزیر ترکیه روز جمعه گفت مناسبات اقتصادی و نظامی کاهش خواهد یافت. رسانه های ترکیه گزارش می دهند آنکارا همچنین امکان شکایت علیه اسراییل به دادگاه بین المللی را نیز دنبال می کند.
در این میان، اسراییل روز جمعه اعلام کرد دسترسی به بخشی از شهر قدیمی اورشلیم را در پی حمله مرگبار محدود می کند.
پلیس اسراییل گفت فقط به مردان بالای ۴۰ سال اجازه داده خواهد شد در مراسم نماز در مسجد الاقصی شرکت کنند. مقامات همچنین گفتند افراد اضافی پلیس در سراسر شهر مستقر خواهند شد.
در رویدادی دیگر، مقامات فلسطینی می گویند محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی هفته آینده، پیش از آن که برای ملاقات با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا رهسپار واشنگتن شود، از ترکیه دیدن خواهد کرد. انتظار می رود عباس از رهبر آمریکا بخواهد «تصمیمات شجاعانه ای» در مورد روند صلح خاورمیانه بگیرد.
آقای اوباما روز پنجشنبه در مصاحبه ای با سی ان ان نگرانی های امنیتی اسراییل را تایید کرد، اما حمله به کشتی ها را «تراژیک» نامید. او همچنین ابراز امیدواری کرد وضع فعلی به فرصتی برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه تبدیل شود.

XS
SM
MD
LG