لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

حمایت ارتش از حکومت همزمان با تداوم اعتراضات در شهرهای مختلف ایران


 اعتراضات ایران، شهریور ۱۴۰۱
اعتراضات ایران، شهریور ۱۴۰۱

در حالی که برخی چهره‌های سرشناس خواستار حمایت ارتش از مردم در برابر نیروهای امنیتی شده‌اند، این نهاد نظامی با انتشار بیانیه‌ای از «فرماندهی نظامی» جمهوری اسلامی حمایت کرد.

روز جمعه ارتش جمهوری اسلامی با محکوم کردن اعتراضات سراسری در ایران آن را «اقدامات اغتشاشگران» خوانده و با دفاع از فرماندهی انتظامی، اعلام کرده که آمادگی مقابله» با آن چه را که «توطئه‌های گوناگون دشمنان» نامیده، دارد.

علی کریمی، ستاره سابق فوتبال ایران، پیشتر خواهان دخالت ارتش برای حمایت از معترضان شده بود. او در یک استوری اینستاگرامی خطاب به ارتش نوشت: «یه وطن منتظر شماست، نگذارید خون بی گناه ریخته بشه.»

هم‌زمان با بیانیه روز جمعه ارتش، ویدئویی در شبکه‌های احتماعی منتشر شد که انتقال یک تانک ارتش را در اتوبانی در تهران نشان می‌داد.

در ویدئوی دیگری که به بخش فارسی صدای آمریکا فرستاده شد، معترضانی دیده می‌شوند که شعار می‌دهند: «لباس شخصی حیا کن، مردمتو رها کن!»

یک ویدئوی رسیده به صدای آمریکا، مقاومت یک زن تنها در مقابل نیروهای حکومتی را به تصویر کشیده است.

در تهران، شماری از زنان حجاب از سر برداشته‌اند و معترضان شعار می‌دهند: «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه!»

در چند روز گذشته گزارش‌ها و ویدئوهایی از اعتراضات در تمامی استان‌های ایران منتشر شده است و در بسیاری از شهرها مردم معترض هر روز در خیابان‌ها مانده‌اند؛ هرچند گزارش‌های تصویری به دلیل اختلال شدید اینترنت با تأخیر منتشر می‌شوند.

یک ویدئوی منتشر شده از تهران در شامگاه پنج‌شنبه، دختری را نشان می‌دهد که در مقابل تیراندازی نیروهای حکومتی می‌ایستد و بدون ترس رو به آنها شعار می‌دهد.

مقاومت مردم معترض در مقابل نیروهای امنیتی و انتظامی بیشتر شده و ویدئوهای متعددی نشان می‌دهد مأموران در مقابل مقاومت معترضان با به فرار می‌گذارند.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

XS
SM
MD
LG