لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

رئیس ام‌آی۵: جمهوری اسلامی ۱۰ نوبت برای ربودن یا کشتن افراد مقیم بریتانیا تلاش کرده است


کن مک‌کالوم، رئیس سرویس اطلاعاتی ام‌آی۵
کن مک‌کالوم، رئیس سرویس اطلاعاتی ام‌آی۵

رئیس سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا، ام‌آی۵، روز چهارشنبه گفت سرویس‌های اطلاعاتی ایران دست‌کم ۱۰ بار تلاش کردند شهروندان یا افراد مستقر در بریتانیا را بربایند یا بکشند.

کن مک‌کالوم، رئیس سرویس اطلاعاتی ام‌آی۵، گفت در حالی که جمهوری اسلامی از خشونت برای خاموش کردن صدای منتقدان در داخل ایران استفاده می‌کند، «سرویس‌های اطلاعاتی تهاجمی» آن نیز به طور مستقیم تهدیدی علیه بریتانیا است.

به گزارش رویترز او در یک سخنرانی در مقر ام‌آی۵ گفت که اقدامات تشکیلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی «در شدیدترین حالت» شامل تلاش‌های جاه‌طلبانه برای ربودن یا حتی کشتن افراد بریتانیایی یا مستقر در بریتانیا است که جمهوری اسلامی آنها را دشمنان رژیم تلقی می‌کند.

او گفت تنها از ماه ژانویه تاکنون دست کم ۱۰ مورد از این تهدیدات بالقوه را شاهد بوده‌ایم.

هفته گذشته، جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفت که او عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات جمهوری اسلامی در بریتانیا را به دلیل تهدیدات گزارش شده نیروهای امنیتی ایران علیه خبرنگاران در بریتانیا احضار کرده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که برای فرد احضار شده به وضوح تبیین شد که بریتانیا تهدید علیه جان و ارعاب روزنامه نگاران یا هر فردی را که در بریتانیا زندگی می کند را تحمل نمی‌کند.

مک‌کالوم گفت که سرویس‌های اطلاعاتی ایران «دشمن پیچیده» به شمار می‌روند که گاهی با استفاده از کارکنان خود عمل می‌کنند و یا گاهی از دیگران می‌خواهند تا از طرف آنها کار کنند و گاهی نیز خود آماده انجام «اقدامات بی‌ملاحظه» هستند.

او گفت که تشکیلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی «گاهی در کشورهای غربی این اقدام را انجام می‌دهند، گاهی به دنبال جذب مردم به سایر نقاط جهان از جمله خود ایران هستند.» مک‌کالوم همچنین با اشاره به بازداشت شهروندان فرانسوی در ایران تصریح کرد که «رفتار جمهوری اسلامی با فرانسه خصمانه‌تر شد است.»

این درحالی است که امانوئل مکرون در اجلاس گروه ۲۰، سیاست‌های تهاجمی جمهوری اسلامی در منطقه و «گروگان‌گیری» اتباع غربی را غیرقابل قبول خواند. رئیس‌‌جمهوری فرانسه گفت که ایران با بازداشت شهروندان فرانسوی «علیه ما رفتاری به‌شدت تهاجمی‌تر» در پیش گرفته است.

روز دوشنبه، بریتانیا اعلام کرد که ۲۴ مقام ایرانی از جمله وزیر ارتباطات دولت و رئیس پلیس سایبری این کشور را به دلیل دست داشتن در «سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات» تحریم کرده است.

XS
SM
MD
LG