لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

منابع مالی «دولت اسلامی»


اد رویس، رئیس جمهوری خواه کمیته روبط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس، رئیس جمهوری خواه کمیته روبط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

در آستانه برگزاری شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همزمان با آغاز حملات هوایی نیروهای ائتلاف علیه مواضع پیکارجویان «دولت اسلامی» (داعش سابق) در سوریه، اندیشکده شورای امور جهانی در لس آنجلس روز سه شنبه اول مهرماه ۱۳۹۳ (۲۳ سپتامبر۲۰۱۴) نشستی را تحت عنوان «داعش، ایران و روسیه در سیاست خارجی آمریکا» برگزار کرد.

در این نشست، اد رویس، رئیس جمهوری خواه کمیته روبط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ضمن تشریح بحثهای جاری در بین نمایندگان کنگره درباره دامنه و ابعاد مداخله آمریکا در بحرانهای جاری جهان گفت:

«يک سوم درآمدهای داعش از راه فروش نفت تامين می شود. تا مدتهای زيادی بشار اسد با داعش کاری نداشت؛ و اجازه می داد تا داعش به ارتش آزاديبخش سوريه حمله و آن را تضعيف کند. تا مدت زيادی خيلی ها به اسد مشکوک بودند که چرا به داعش اجازه میدهد نفت بفروشد و خود را تقويت کند. پس ما بايد بر روی ان مساله کارکنيم. دست داعش را از آن درآمد کوتاه کنيم و بگذاريم تا کردها آها را از آن منطقه بيرون برانند. آن منطقه، منطقه کردهاست. هرچه رودتر کردها را مسلح کنيم تا آنها را از آنجا بيرون کنند بهتر است. منبع بزرگ ديگر درامد برای داعش بانک مرکزی عراق است که وقتی آنها موصل، يعنی دومين شهر بزرگ عراق، را گرفتند به دستشان افتاد. پول هنگفتی که بدستشان افتاده و بهشان اجازه می دهد به جنگ ادامه دهند. به سربازانشان خوب پول می دهند تا کارهايی را که بخواهند بکنند. اين واقعيت تاسف باری است.»

آقای رویس در سال ۱۹۹۳ به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافت و اکنون نمایندگی حوزه اورنج کانتی ایالت کالیفرنیا را در این مجلس بر عهده دارد. این نماینده جمهوری خواه کنگره اخیرا از لوایحی در محکومیت مداخله روسیه در اوکراین، حمایت از فروش شناورهای نظامی به تایوان و تشدید تحریمهای کره شمالی حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG