لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

۵۵۰ آلمانی به پیکارجویان «دولت اسلامی» پیوسته‌اند


دولت آلمان با نگرانی از حملات تروریستی در داخل کشور، تدابیر امنیتی را در فرودگاه‌ها و مبادی ورودی تشدید کرده است.
دولت آلمان با نگرانی از حملات تروریستی در داخل کشور، تدابیر امنیتی را در فرودگاه‌ها و مبادی ورودی تشدید کرده است.

شمار اتباع آلمانی که دوشادوش پیکارجویان گروه دولت اسلامی در سوریه و عراق می‌جنگند، به ۵۵۰ نفر رسیده و نزدیک به ۱۸۰ نفر از آنان به آلمان بازگشته‌اند. به نوشته خبرگزاری رویترز، رئیس سازمان اطلاعاتی آلمان در گفتگو با روزنامه دی‌ولت ویژه یکشنبه با اشاره به این مطلب گفت:

«بالا رفتن تعداد افرادی که به جنگ در سوریه و عراق می‌روند، ما را نگران کرده؛ به ویژه که این سفرها در شش هفته گذشته بیشتر شده. تا به حال، خبر داریم که ۵۵۰ نفر از آلمان راهی سوریه و عراق شده‌اند.» رقم قبلی که دولت آلمان اعلام کرده بود، ۴۵۰ نفر بود.

هانس گئورگ ماسن افزود «نزدیک به ۶۰ نفر از این افراد در جنگ کشته شده‌اند،که دست‌کم ۹ مورد در عملیات انتحاری بوده – و این موفقیتی غم‌انگیز برای تبلیغات اسلام‌گرایان است.»

رویترز در ادامه می‌نویسد آلمان نیز همچون دیگر کشورهای اروپایی سخت در تلاش است تا روند گرایش جوانان مسلمان به ایده‌های افراطی را متوقف کند – برخی از این جوانان می‌خواهند به جهادی‌های سوریه و عراق بپیوندند. یک نگرانی دیگر مقامات این است که جوانان ممکن است هنگام بازگشت به آلمان، برای حملاتی در خاک این کشور توطئه کنند.

به گفته آقای ماسن، آلمان به عنوان یکی از اعضای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، «طبعاً» هدف شورشیان و اعضای القاعده است. وی افزود طبق برآورد سازمان‌های اطلاعاتی، نزدیک به ۱۸۰ جهادی بعد از جنگ در سوریه و عراق، به آلمان برگشته‌اند.

هفته گذشته در بزرگترین اقدام علیه اسلام‌گرایان در آلمان، مقامات آن کشور ۹ فرد مظنون به کمک به گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه را بازداشت کردند و در چندین ایالت به خانه و زندگی افراد مظنون حمله بردند.

XS
SM
MD
LG