لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

افشای تبعیض اداره مالیات آمریکا علیه محافظه کاران


ساختمان اداره مالیات آمریکا
ساختمان اداره مالیات آمریکا
یافته هایی تازه که طی سه روز اخیر در رسانه های آمریکایی انعکاس وسیعی یافته، حاکی است که ماموران اداره مالیات آمریکا در راستای بخشودگی یا تخفیف مالیاتی به شهروندانی که در پی تاسیس نهادهای فعال سیاسی بوده اند، به طور انتخابی عمل کرده اند.

طی دو سال اخیر، اداره مالیات چندین بار مقررات و معیارهای خود برای بخشودگی مالیاتی را برای فعالیت های سیاسی در قالب موسسات خصوصی تغییر داده است. به نظر می رسد که این تبعیض بیش از همه شامل حال هواداران و فعالان «تی پارتی» (محافظه کاران حزب جمهوری خواه آمریکا) شده و جدا از آنها، شامل حال برخی فعالان جمهوری خواه دیگر هم شده است.

هنوز روشن نیست که این تصمیم توسط کدام فرد یا گروه از مسئولان اداره مالیات آمریکا اتخاذ شده، اما روشن است که پیچیده و طولانی کردن مراحل اداری و کاغذبازی برای تایید تقاضای بخشودگی یا تخفیف مالیاتی، نیز تغییر مکرر شرایط فعالیت نهادهای سیاسی برای برخورداری از تخفیف مالیاتی برای افراد یا گروه هایی خاص، در میان اقدام های ناشی از این تصمیم بوده است.

تداوم و تعمیق تحقیقات درخصوص عملکرد اداره مالیات آمریکا با فاش شدن شواهد غیر قابل انکار مبنی بر قانون شکنی و تبعیضی که این نهاد مرتکب شده، پس از ماه ها انکار مسئولان اداره مالیات، به عذرخواهی آنها انجامید.

لوئیس لرنر، مدیر دایره بخشودگی مالیاتی اداره مالیات آمریکا، طی نشستی خبری در واشنگتن به پرسش های خبرنگاران در این خصوص پاسخ گفت، از مردم و مسئولان عذرخواهی کرد، و خاطرنشان کرد که رییس جمهوری آمریکا هیچ نقشی در اتخاذ یا اجرای این تصمیم توسط اداره مالیات نداشته و دستور تجدید نظر در این زمینه صادر شده است.

فعالان و چهره های شناخته شده تر تی پارتی از مدتی پیش اعتراض خود را به آنچه تبعیض اداره مالیات خواندند، اعلام کردند و به رغم انکار اداره مالیات، به این اعتراض ادامه دادند. هر سال بیش از شصت هزار تقاضا از سوی گروه های گوناگون، از مراکز خیریه گرفته تا سندیکاهای مختلف، برای برخورداری از تخفیف مالیاتی به اداره مالیات فرستاده می شود.

بر اساس قانون ایالات متحده، پس از ثبت و ارائه مدارک لازم به اداره مالیات برای تقاضای تخفیف مالیاتی، ضرورتی ندارد که گروه های فعال سیاسی فهرست نام حامیان خود را منتشر یا اعلام کنند. این البته به شرطی است که تبلیغات آنها، جنبه فراگیرتر حزبی داشته باشد و به نفع نامزد بخصوصی نباشد.

گفتنی است که حدود دو سال و نیم پیش، اداره مالیات اعلام کرد که برخی گروه های فعال سیاسی از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، اما اغلب از حزب جمهوری خواه، از مقررات بخشودگی یا تخفیف مالیاتی اداره مالیات برای گروه های فعال سیاسی به نفع خود بهره برداری کرده اند.
XS
SM
MD
LG